fbpx
Enviro

Boj s koronavírusom nahráva jednorazovosti a množstvo odpadu rastie. Ako zabezpečiť a minimalizovať odpad?

Viac voľného času a pekné počasie láka pustiť sa do jarného upratovania. Odborníci z oblasti odpadov však upozorňujú, aby sme tieto plány odložili radšej na neskôr.

Foto: Unsplash

Menej je viac neplatí

V období zvýšeného rizika nakazenia sa novým koronavírusom sú ohrození aj pracovníci vývozu odpadu. Kým Ministerstvo životného prostredia v Česku vydalo podrobný návod, ako zaobchádzať s potenciálne nebezpečným odpadom, teda použitými hygienickými potrebami, slovenský envirorezort radí: „Použité ochranné prostriedky treba dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť. Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner). Použité ochranné prostriedky v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu. Samozrejme si je potrebné umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.“

České ministerstvo odporúča dokonca dva plastové obaly v hrúbke aspoň 0,2 milimetra, teda aspoň dve plastové vrecká. V prípade, že ide o takýto odpad z domácnosti, ktorá je v karanténe, radí vrecko zvonku vydezinfikovať. Navyše upozorňuje, aby v žiadnom prípade ľudia takto zabalený odpad neodkladali ku smetným nádobám, ale určite ho vhodili do čierneho kontajnera.

Rovnaké pokyny platia aj pre hygienické rukavice, ktoré ľudia používajú napríklad v obchodoch. Takéto rukavice sa objavujú v smetných nádobách na plast, kam ale nepatria. Zaobchádzať by sa s nimi malo rovnako, ako s odpadom, ktorý obsahuje použité rúška a tiež patria do čierneho kontajnera.

Foto: Unsplash

Pri osobách, ktorým bol nový koronavírus potvrdený, dokonca v Česku odporúčajú, aby miestny úrad nariadil špeciálny odvoz takéhoto odpadu. Všetci by však mali byť v tomto období opatrnejší. Použité rúška v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu. Na povrchoch ako plast či kov môže vírus pretrvať maximálne tri dni, čo však môže byť potenciálne riziko pre pracovníkov zberových spoločností.

Menej je viac platí

„Ľudia by mali byť ohľaduplní a trpezliví k pracovníkom zberových spoločností,“ vyzýva Marek Brinzík z organizácie NATUR-PACK. Dodáva, že podľa jeho informácii súčasná situácia prinútila niektoré triediace linky obmedziť činnosť. „Ak je to možné, snažme sa v najbližších dňoch produkovať čo najmenej odpadu.“

Jednoduchým, no veľmi účinným pravidlom je nakupovať iba to, čo potrebujeme. Prázdne regály v obchodoch mohli ľudí na čas vystrašiť. Ako sa však ukazuje, nie je to znak nedostatku. Obchody pri zvýšenom dopyte jednoducho nestíhajú dokladať. Zásoby sú teraz dôležité, aby sme obmedzili  styk s ľuďmi a pokiaľ je to možné, nechodili do obchodu každý deň. Pri vytváraní zásob však myslite na to, ktoré potraviny skutočne vydržia dlhší čas, aby napokon neskončili v koši.

video
play-sharp-fill

„Nezabudnite všetko, čo sa dá, dôkladne postláčať a neodkladajte odpad vedľa kontajnerov, aby pracovníci zberových spoločností nemuseli prichádzať do priameho kontaktu s odpadom mimo nádob na triedený zber,“ pridáva radu Marek Brinzík.

Martina Novotová a Martin Gajdoš z bezobalového obchodu BEZOBALiS navyše radia zachovať aj v tomto období princípy zero-waste pyramídy: „Refuse – nenakupovať zbytočne veľa v panike,“ prízvukujú a dodávajú aj aspekt solidarity – nechať v regáloch niečo aj pre druhých. „Reduce – sa dá aplikovať aj na vychádzky von a zredukovať ich teraz na minimum. Reuse – ak si ideme šiť prateľné rúška, je dobré použiť látky, ktoré sa nám povaľujú doma, vreckovky alebo zupcyklovať oblečenie, ktoré sme už dlho nenosili a je veľká šanca, že už ani nebudeme.“ Pri ich praní odporúčajú požívať prírodné pracie prostriedky, ktorými tiež odľahčíme životné prostredie v čase, keď našimi rukami prejde zrejme oveľa viac napríklad jednorazových dezinfekčných obrúskov.

Pokiaľ je to možné, aj doma ušité rúška sa pri správnom zaobchádzaní dajú používať opakovane. Dôležité je oprať ich na vysokej teplote a následne vydezinfikovať prežehlením. Po ich definitívnom vyradení, osobitne u osôb pozitívne infikovaných, je rovnako dôležité rúška vydezinfikovať pred tým, ako skončia v čiernej nádobe nevytriedeného komunálneho odpadu.

Foto: NATUR-PACK
Foto: NATUR-PACK

V zaťažkávajúcom období je príjemné sledovať, ako sa rozvíja komunitná pomoc, či už pri šití rúšok, vyrábaní ochranných štítov alebo pomoci s nákupmi starším.

Jarné upratovanie nechajte na leto

Prvotné údaje už teraz naznačujú, že sa extrémne zvýšila spotreba v oblasti potravín, vrátane nápojov balených v PET fľašiach. „Rovnako obrovský dopyt je po elektronike či dezinfekčných prostriedkoch a darí sa aj e-shopom. Boj s koronavírusom nahráva jednorazovosti, čo súvisí s hygienou. Dá sa teda predpokladať, že tvorba odpadov v najbližšom období bude väčšia ako v normálnej situácii,“ odhaduje Marek Brinzík. Len spoločnosť OLO – odvoz a likvidácia odpadu za posledné týždne v Bratislave zaznamenala nárast odpadov z domácností až o dvadsaťpäť percent.

Foto: FB OLO – odvoz a likvidácia odpadu

Situácii nenahrávali ani niekoľko dní zavreté zberné dvory. Staré skrinky, koberce, posekaná tráva a ďalšie veci častejšie končili priamo v smetných nádobách, ak sa tam zmestili. „Môže to veľmi ovplyvniť triedený odpad, znehodnocuje sa jeho obsah a navyše stúpa riziko poškodenia smetiarskych áut,“ upozorňuje Marek Brinzík.

Zberné dvory, výkupne a zberne odpadov po necelom týždni opäť otvárajú brány. Konkrétne otváracie hodiny dvory spresňujú na svojich stránkach. Odborníci však upozorňujú, že je dôležité dodržiavať prísne hygienické opatrenia, nosiť rúška a rukavice a byť ohľaduplný voči pracovníkom. Ak sa dá, veľké jarné upratovanie je vhodné odložiť, kým bude situácia bezpečnejšia.

Odpadári zároveň poukazujú na to, že sú rovnako vo vysoko ohrozenej línii a štát by im mal garantovať ochranné vybavenie a materiály na zabezpečenie pracovníkov, ktorí denne prichádzajú do kontaktu s odpadom či už pri jeho preprave, zbere, triedení a ďalšom spracovaní.

Profil autora:

Pôsobila ako redaktorka Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Pracuje tiež na investigatívnej relácii Cez čiaru, ktorú spustila Nadácia Zastavme korupciu. Predtým pripravovala spravodajstvo v RTVS. Počas štúdia žurnalistiky na Univerzite Komenského a po jeho ukončení pracovala ako videoreportérka v denníku SME. Pochádza z Trenčína.

Názory

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

Školské mlieko, kam tečieš?

Keď sa povie škola, čo sa vám vybaví v mysli? Kamoši, učiteľky, úlohy, skúšanie, písomky, školský dvor, paradajková polievka…?

Mne sa vybavia aj mliečne desiaty. A keďže som „Husákove dieťa”, prepravky so štvrťlitrovými mliečkami so špecifickou vôňou a rožok k tomu. Výzva zubami odhryznúť roh vrecúška, umenie neobliať sa. Niekto to mal rád a niekto nie. Poznámky v žiackych knižkách ôsmakov: „Hádzal mlieko z okna,” či „Trafil mliečnou desiatou spolužiačku.”

Kristína Červeňáková

Vaše 2% nám pomôžu prinášať nové príbehy

Vaše 2% pre nás znamenajú veľa. Aj vďaka nim sa môžeme každý pondelok, už päť rokov, venovať ekologickým témam v rádiu FM. Doposiaľ sa nám podarilo vydať viac ako 200 častí, ktoré sú prístupné aj v podobe podcastov na zvukovej platforme Spotify.

Andrea Uherková

Kúzlo prvého snehu

Tento rok som ho zažila v Prahe. Vždy sa naň teším ako malá. Prvé vločky padajúce z neba mi vždy prídu ako zázrak. Zázrak, ktorý trvá len chvíľu, a potom je fuč. Asi tak, ako väčšina vecí v našom živote.

Andrea Uherková

Prírodný cintorín nie je len alternatíva

Keď sme v roku 2017 ako Živica zakladali s mestom Zvolen prvý prírodný cintorín na Slovensku, prezentovali sme ho ako alternatívu voči tomu konvenčnému. Ako voľbu pre ľudí, ktorí hľadajú inú cestu. Takú, ktorá ide ruka v ruke s rešpektom voči prírode i ľuďom. Mysleli sme si, že vo Zvolene pôjde skôr o nadčasovú a okrajovú záležitosť, ktorá si bude nachádzať cestu k verejnosti pomaly. Zrejme sme však neodhadli pripravenosť spoločnosti na túto možnosť.

Kristína Červeňáková

Pochádzajú živočíšne potraviny od šťastných zvierat?

Veselé kravičky na obaloch mliečnych čokolád či syrov, teliatko túliace sa k matke na krabici od mlieka, šťastné pobehujúce ovečky, kuriatka či prasiatka na lúkach… 

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner