fbpx
Enviro

Koho voliť, keď ste zelení? Ochranári poslali stranám dotazníky

Ochranári hodnotili environmentálne programy politických strán. Koho by odporučili voliť?

Ako a či sa plánujú politické strany kandidujúce vo voľbách do národnej rady venovať životnému prostrediu zisťovali environmentálne organizácie v dvoch dotazníkoch. Pýtali sa, či budú presadzovať konkrétne opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu stavu životného prostredia na Slovensku.

Jeden dotazník rozposlali organizácie združené okolo Slovenského ochranárskeho snemu stranám, ktoré v prieskumoch dosahovali úspešnosť nad 3 percentá, druhý rozposlala desiatim stranám s podobnou odhadovanou volebnou úspešnosťou organizácia Greenpeace.

V dotazníku od organizácií združených okolo Slovenského ochranárskeho snemu[1] museli strany odpovedať na to, či budú ich zvolení členovia  presadzovať napríklad zavedenie zeleného verejného obstarávania, uprednostňovanie ochrany vôd, zavedenie zálohovania jednorazových obalov, zabezpečenie nezávislosti posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA či zákaz geneticky modifikovaných organizmov.

Najlepšie odpovede dostali podľa Daniela Lešinského z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy od strán SMK-MPK, OĽaNO-NOVA, Sieť a TIP. Najsilnejšia strana SMER-SD síce poslala reakciu, dotazník však nevyplnila. „Najlepšie hodnotené strany mali nad 65 percent,“ hovorí Lešinský.

Prečítajte si všetky odpovede a vyhodnotenie dotazníka TU

„Najhoršie hodnotíme strany, ktoré boli oslovené, ale nereagovali vôbec, teda KDH, SNS a SDKÚ-DS. Tieto strany alebo nemajú o témy životného prostredia záujem, ignorujú tretí sektor, alebo im chýbajú v týchto oblastiach odborné kapacity. Z odpovedí vidno, že hoci na Slovensku nemáme autentickú zelenú stranu, náznaky ekologického myslenia, cítenia a zodpovednosti voči nášmu životnému prostrediu i zdraviu možno nájsť u viacerých strán kandidujúcich v parlamentných voľbách v marci 2016,“ povedal Lešinský.

Vo voľbách samostatne kandiduje Strana zelených Slovenska, od ochranárov si však vyslúžila kritiku. „Táto súčasná Strana zelených Slovenska má na kandidátke medzi nula až desať percent ľudí, ktorí majú niečo spoločné s ochranou životného prostredia a prírody. Je to až také zneužívanie zelenej značky“ myslí si Lešinský.

Greenpeace sa pýtal na potraviny a zmenu klímy

Na plány pri ochrane životného prostredia sa kandidujúcich strán pýtal aj Greenpeace. Konkrétne bol zvedavý na dve kľúčové environmentálne výzvy: ekologickú budúcnosť potravinového systému a riešenie dôsledkov klimatickej zmeny.

„Vítame, že väčšina programov rieši problematiku potravinovej sebestačnosti, podporu malých fariem alebo rozvoj vidieka (SNS, OĽaNO NOVA, #Sieť, Sme rodina, KDH, Most-Híd, SMK, Strana zelených Slovenska).[2] Čo však hodnotíme veľmi negatívne, sú chýbajúce konkrétne opatrenia ako prepojiť potravinovú bezpečnosť s adaptáciou na klimatickú zmenu či zabezpečiť trvalo udržateľné a ekologické poľnohospodárstvo. Najbližšie sa k tejto ambícii priblížili programy strán Most-Híd, SMK a #Sieť[3],“ uviedla koordinátorka kampane Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.

Pozrite si odpovede strán na dotazník od Greenpeace. Po kliknutí sa obrázok zväčší.

Slovensko napríklad potrebuje prepracovať Národný akčný plán na dosiahnutie udržateľného používania pesticídov (NAP), ktorý nespĺňa požiadavky Európskej únie.

„Aj napriek tomu, že sa väčšina politických strán (všetky okrem SMERu-SD) vyjadrila, že prepracuje NAP tak, aby spĺňal požiadavky EÚ,  žiadna z nich to nemá priamo v programe. Zóny bez pesticídov by s menšími či väčšími výhradami (tie mali SMER-SD, SNS, KDH) podporili všetky strany okrem SaS, ktorá plošné jednorazové zákazy nepovažuje za systémové riešenie,“ hodnotí Greenpeace. Pesticídy sú v súčasnosti hrozbou pre včely aj pôdu a kvalitu podzemnej vody.

Sklamaním pre Greenpeace je aj to, že analyzované politické programy nespomínajú explicitne opatrenia na zmierňovanie dôsledkov klimatickej zmeny. S termínom „klimatická zmena“ pracujú priamo vo svojich programoch iba strany SaS a Most-Híd.

Greenpeace preto očakáva, že budúca vláda zapracuje tieto pripomienky do svojho programového vyhlásenia a príde s konkrétnymi návrhmi.

Možno dôležitejšie, než volebné programy strán je však zastúpenie environmentalistov alebo spriaznených ľudí na ich kandidátkach. A tých je tento rok na výber pomerne dosť. Čítajte viac v rozhovore.


[1] Envirodotazník zastrešili Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA), Slovenský ochranársky snem (S-O-S) a platformy Ekofórum, SEVO Špirála a Agro-ekofórum
[2] Plán presadiť zákon o potravinovej sebestačnosti má vo svojom programe strana SNS. Zvýšenie domácej produkcie chce presadzovať aj OĽaNO NOVA. Strana #Sieť si stanovila cieľ do roku 2020 zvýšiť podiel slovenských potravín na domácom trhu na 80 %.
[3] Most-Híd navrhuje opatrenia pre udržateľnú poľnohospodársku výrobu, venuje pozornosť tzv. slowfood konceptu, a sľubuje rozvoj vidieka v zmysle ekologického a dlhodobo udržateľného princípu. SMK spomína podporu ekologického poľnohospodárstva a opatrení na zníženie erózie pôdy. #Sieť sľubuje vytvoriť podmienky pre zvýšenie podielu aj BIO potravín.

Kľúčové slová:

voľby

Profil autora:

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

Názory

marie-stracenska
Marie Stracenská

Niektorým sa "prihodilo", že sedia v parlamente alebo vo vláde

Politika je plná ľudí, ktorým sa „prihodilo“, že rozhodujú o nesmierne dôležitých veciach, ktoré ovplyvňujú ostatných. Aké sú ich vedomosti a schopnosti? Koľko z nich sa snaží učiť, zlepšovať, čítať, získavať múdrosť od múdrych ľudí odinakiaľ?

Andrea Settey Hajdúchová

Spravme ďalší krok k lepšej demokracii. Zapojme do volieb mladých 16+.

Bojujú za kontrolu zbraní, za dostupné vzdelanie pre všetky deti, za reálne riešenia klimatickej krízy, proti menštruačnej chudobe či proti fašizmu. Majú 16 a 17 rokov a sú politicky aktívni a angažovaní, no nemôžu svoj postoj vyjadriť vo voľbách. Neraz sú pritom angažovanejší ako ich rodičia či starí rodičia, ktorí nezriedka za jediný prejav aktívneho občianstva považujú, keď raz za štyri roky prídu do volebnej miestnosti. Vo svete silnejú diskusie o znížení veku voličov a niektoré krajiny už k tomuto kroku pristupujú. Slovensko je opäť mimo. Inkluzívnejšie volebné právo nie je u nás ani téma.

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Pomalé, udržateľné a sebestačné hospodárenie na Slovensku?

Keď som pred 20 rokmi písala svoju diplomovú prácu na tému návrhu ekologického hospodárenia pre poľnohospodárske družstvo neďaleko Bratislavy, bola to na Slovensku relatívne novinka. Pri jej obhajobe som si dokonca vyslúžila dobre mienený titul „idealistky“. Pre mňa ale táto téma bola srdcovkou a nadšene som testovala permakultúrne a ekologické prístupy získané na kurzoch a z kníh v malom merítku – vo vlastnej záhrade. Po viac ako 20-ročnej skúsenosti s pestovaním plodín mám overené, že prírode blízky a bezzásahový prístup v záhradkárčení funguje skvele. Ale ako to s obdobným prístupom vyzerá pri veľkých pestovateľoch a farmároch?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Najvyšší čas na klimatické opatrenia

Klimaskeptici sa aj po tohtoročnom lete budú tváriť, že všetko je v poriadku a podobné zmeny počasia vrátane extrémnych horúčav, sucha, záplav a ničivých búrok tu predsa boli aj v minulosti. Nepresvedčí ich ani nebezpečne rastúca teplota vnútrozemských morí, masívne vysychanie lesných porastov v strednej Európe a ani prílev klimatických utečencov z oblastí, kde už dlhšie nebude možné existovať.

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Vnímavejší aj vďaka prírode?

Spojme príjemné s užitočným a strávme počas leta čo najviac času vonku v prírode. Nemám na mysli hlučnú pláž zaplavenú turistami alebo preplnený kemping. Vyberme si radšej túru do lesa, putovanie za pekným výhľadom, vylezme na skaly, prebroďme či splavme rieku alebo len tak polihujme v záhrade. Pomôže to nám aj našim deťom načerpať energiu, ale zároveň sa takto posilňuje aj naša citlivosť a vnímavosť nielen k svojmu okoliu, ale aj k samým sebe. A asi sa zhodneme, že v dnešnej dobe vzájomnej vnímavosti a citlivosti nikdy nie je dosť.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner