fbpx
Enviro

Príroda môže slúžiť ako prevencia kriminality, ukázala štúdia

Britskí vedci zistili, že život v kontakte s prírodou pomáha znižovať kriminalitu a upevňovať vzťahy v komunite.

Väčšina Európanov žije v mestách a ich podiel sa stále zvyšuje. Zahusťovaním výstavby sa postupne ukrajuje z priestoru pre prírodu a v najväčších mestách musia obyvatelia za prechádzkou v lese cestovať aj desiatky minút.

Život v betónovej džungli si vyberá cenu na našom zdraví aj psychickej pohode. Pobyt v prírode totiž priaznivo pôsobí nielen na našu psychiku ako prevencia depresie, ale napríklad aj na krvný tlak.

Najnovšia štúdia publikovaná v magazíne BioScience ukazuje nové benefity prírody pre človeka – jej dostupnosť súvisí s nižšou mierou kriminality a pevnejšími vzťahmi v komunite.

Lepšie vzťahy a menej zločinov

Britskí vedci oslovili 2000 ľudí rôzneho veku, pohlavia aj socioekonomického pôvodu, ktorých sa pýtali, ako často chodia do prírody, či na ňu vidia zo svojho domu a aký majú vzťah ku svojim susedom. Tieto dáta potom porovnali s mapou kriminality a vyšli im zaujímavé výsledky.

Socioekonomická deprivácia súvisela s nízkym záujmom o prírodu, jej zlou dostupnosťou aj vyššou hustotou osídlenia v mieste bydliska.

Ľudia žijúci v blízkosti prírody v nej trávili aj viac času. Skúsenosti s miestnou prírodou až do ôsmych percent súviseli s vyššou súdržnosťou miestnej komunity.

Príroda mala tak isto vplyv aj na zníženie kriminality v oblasti. Ľudia, ktorí ku nej mali prístup, žili v oblasti s až o 4 percentá nižšou kriminalitou. Týmto sa príroda takmer vyrovnala iným faktorom, ako napríklad socioekonomická deprivácia, ktorá dokázala kriminalitu ovplyvniť o 5 percent.

„Môže to byť tým, že zeleň podporuje ľudí v tom, aby sa zjednotili a podporovali svoje komunity a tým pôsobili ako prevencia voči miestnej kriminalite,“ povedala pre The Huffington Post psychologička Netta Weinstein z Cardiffskej univerzity, ktorá bola jednou z autoriek výskumu.

Je všeobecne známe, že pobyt v prírode blahodarne pôsobí na ľudskú psychiku a je teda menej pravdepodobné, že pokojný človek po prechádzke v prírode rozbije okno na susedovom aute, ktoré mu stojí na trávniku.

Záhradkárčiť na sídliskách

Jednou z ciest, ako dostupnosť prírody pre ľudí žijúcich v mestách zvýšiť, môžu byť aj komunitné záhrady. Tie nájdeme už aj na Slovensku, napríklad v bratislavskej Karlovej Vsi, či Devínskej Novej Vsi alebo vo Zvolene.

„Komunitné záhrady fungujú nielen ako miesto na dopestovanie vlastných čerstvých byliniek, ovocia a zeleniny. V mestách, kde často nepozná sused suseda, fungujú aj ako miesto stretávania podobne naladených ľudí a zmysluplného trávenia času,“ vysvetľuje vedúca projektu komunitných záhrad Živice Petra Ježeková. Možnosť pracovať v záhrade podľa nej prospieva najmä ľuďom, ktorí celé dni pracujú duševne, ale aj rodinám s deťmi, ktoré tak získajú miesto na stretávanie sa.

Pozrite si galériu fotiek zo slovenských komunitných záhrad.

Výsledky britskej štúdie by možno bolo možné pozorovať vo zvolenskej komunitnej záhrade na sídlisku so sociálnymi bytmi Balkán. Miestni obyvatelia si tu chceli dopestovať vlastnú zeleninu a pomôcť tak rodinnému rozpočtu, ale aj získať miesto na trávenie voľného času s deťmi. Záhrada sa u nich stretla s veľkým úspechom. „Sme tu od rána do večera,“ hovorí jeden z miestnych záhradkárov. Okrem pestovania si do záhrady chodia aj grilovať a deti sa môžu vyblázniť na spoločnej hojdačke.

„Komunitné záhrady učia ľudí aj umeniu komunikovať, dohodnúť sa a vytvárať niečo spoločne, čo si mnohí z pestovateľov pochvaľujú. Mladých a deti učia k záväzku starať sa k prebratiu zodpovednosti – väčšina záhrad má zmluvy s pestovateľmi na jednu sezónu, kedy si môžu vyskúšať, aké to je starať sa o svoj kúsok zeme,“ hovorí Ježeková.

Napriek tomu, že je podľa autorov vedeckej štúdie potrebný ešte hlbší výskum, odporúčajú zamyslieť sa nad úlohou zelene pri plánovaní miest. Mohla by totiž poslúžiť ako prevencia kriminality a prispieť ku vyššej kvalite komunitného života.

„Naše výsledky identifikovali sociálnu súdržnosť ako dôležitý mechanizmus cez ktorý sa príroda viaže na osobnú pohodu (napríklad šťastie, výkon v práci) a spoločensky zodpovedné správanie (napríklad starosť o životné prostredie) a viazali rozmery prírody na miestnu úroveň kriminality,“ stojí v štúdii.

 Páčil sa Vám tento článok? Podporte nás!

Chcete dostávať tipy na najlepšie články mailom? Prihláste sa do newslettru.

TITULNA FOTO – Guilherme Nicholas via Foter.com / CC BY

Kľúčové slová:

komunity, príroda

Profil autora:

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

Názory

Kristína Červeňáková

Vaše 2% nám pomôžu prinášať nové príbehy

Vaše 2% pre nás znamenajú veľa. Aj vďaka nim sa môžeme každý pondelok, už päť rokov, venovať ekologickým témam v rádiu FM. Doposiaľ sa nám podarilo vydať viac ako 200 častí, ktoré sú prístupné aj v podobe podcastov na zvukovej platforme Spotify.

Andrea Uherková

Kúzlo prvého snehu

Tento rok som ho zažila v Prahe. Vždy sa naň teším ako malá. Prvé vločky padajúce z neba mi vždy prídu ako zázrak. Zázrak, ktorý trvá len chvíľu, a potom je fuč. Asi tak, ako väčšina vecí v našom živote.

Andrea Uherková

Prírodný cintorín nie je len alternatíva

Keď sme v roku 2017 ako Živica zakladali s mestom Zvolen prvý prírodný cintorín na Slovensku, prezentovali sme ho ako alternatívu voči tomu konvenčnému. Ako voľbu pre ľudí, ktorí hľadajú inú cestu. Takú, ktorá ide ruka v ruke s rešpektom voči prírode i ľuďom. Mysleli sme si, že vo Zvolene pôjde skôr o nadčasovú a okrajovú záležitosť, ktorá si bude nachádzať cestu k verejnosti pomaly. Zrejme sme však neodhadli pripravenosť spoločnosti na túto možnosť.

Kristína Červeňáková

Pochádzajú živočíšne potraviny od šťastných zvierat?

Veselé kravičky na obaloch mliečnych čokolád či syrov, teliatko túliace sa k matke na krabici od mlieka, šťastné pobehujúce ovečky, kuriatka či prasiatka na lúkach… 

Andrea Uherková

Sila kvetov

Záhradnícke nožnice nosím v kabelke tak, ako iné ženy rúž. Len sú o čosi väčšie a ťažšie. Aj v to skoré ráno s nimi kráčam po boku. Vytiahnem ich len čo zahnem z poslednej ulice sídliska na strmý blatistý kopček, ktorý ma vedie poza ploty záhradkárskej kolónie.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner