fbpx

Vo svete čiernych labutí

Je to podobné ako s podvádzaním pri písomke. Bežne sa to považuje za normálne a blázon je ten, ktorý si ide zhoršiť známku. Potom ale prídu biele vrany a čierne labute a stane sa malý zázrak.

Milá Viktória,

pred pár dňami si mi so smútkom v hlase oznamovala trojku z písomky. Trochu som sa čudoval, keď deň predtým si mi hovorila o dvojke. Keď si mi ten dôvod zhoršenia známky vysvetľovala, mal som pocit, ako keby si sa hanbila. Alebo bála? Zistila si, že si dostala omylom o bod viac a išla si sa priznať pani učiteľke. Ten jeden bod ti priniesol o stupeň horšiu známku.

Viki, pamätáš si ako Iniya minulý rok spravila to isté? Chalani sa jej za to vysmievali. Že je blbá, keď sa ide priznať a pohorší si. Vtedy som o Iniyi napísal, že je biela vrana. Dokonca potom aj dostala také tričko. Vieš, to žlté s ktorým sa premáva po dome.

Viktória, v škole na dejepise sa budeš učiť o oligarchoch. Budú ti hovoriť o starobylých Aténach a oligarchoch, ktorí tam vládli. Keď si ale dáš do tvojho obľúbeného gúglu heslo „oligarcha“ a pozrieš si obrázky, tak tam neuvidíš ani jedného starobylého Gréka. Nájdeš tam rôznych ľudí, pri ktorých je verejným tajomstvo, že svoje bohatstvo a vplyv získali podvodom. Je dosť možné, že pri písomkách v škole podvádzali a už im to navždy ostalo. Možno im rodičia dokonca hovorili, akí sú šikovní a vo svete sa nestratia. Každopádne by som nebol rád, ak by si sa vo vyhľadávači ty alebo Iniya ocitli medzi týmito ľuďmi.

Pred pár dňami sa stala úplne nečakaná udalosť. Prekvapil ma chalan, ktorý nevedel minulý rok pochopiť ako sa Iniya môže ísť dobrovoľne priznať a zhoršiť si známku. Samuel prišiel za mnou, aby som napísal aj o ňom. Aj on je už biela vrana. Tiež sa išiel priznať, keď zistil zle spočítané body z testu.

Pred rokom by som ťa nazval bielou vranou. Ale tvoj bratranec Samuel mi ukázal, že si aj s Iniyou vlastne čierna labuť. Dúfam, že na škole vás okrem toľkých nepotrebných vecí budú učiť aj o tomto fenoméne. Kedysi boli ľudia presvedčení, že existujú len biele labute. Kto tvrdil niečo iné, bol blázon. Potom sa ale skutočne čierna labuť objavila. A dnes týmto fenoménom nazývame nepredvídané udalosti, ktoré však majú následne veľký vplyv. Je to podobné ako s podvádzaním pri písomke. Bežne sa to považuje za normálne a blázon je ten, ktorý si ide zhoršiť známku. Potom ale prídu biele vrany a čierne labute a stane sa malý zázrak. Aj tí, čo by si známku pôvodne nikdy nešli zhoršiť, tak neočakávane urobia.

Viki, skutočne mi až tak nezáleží na tom, či máš z testu dvojku alebo trojku. Oveľa viac si vážim to ako si sa zachovala. Nestala si sa malým podvádzajúcim oligarchom.

Vitaj vo svete čiernych labutí.

Páčil sa Vám tento článok? Podporte nás.

Kľúčové slová:

škola

Profil autora:

Zakladateľ a bývalý riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Pôvodne učiteľ v Bratislave, dnes obyvateľ lazov na Zaježovej. V rámci CEEV Živica sa venuje zriadeniu modelovej škole vo Zvolene.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner