fbpx
Enviro
red

Ohľaduplné Vianoce? Greenpeace radí, ako na to

Chcete si užiť Vianoce a pritom byť fér voči životnému prostrediu? Chcete vedieť, aký stromček je najekologickejší? A z akých potravín pripraviť vianočnú večeru? Prečítajte si návod na ekologické Vianoce od Greenpeace.

V intenzívnych časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze na zabezpečenie najkrajších sviatkov roku aj vo vlastnej obývačke. Jedlo, stromček, darčeky, výzdoba, svetielka, nápoje, koláčiky. Zoznam, čo všetko na Vianoce potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa ale predtým, ako tomuto nákupnému ošiaľu podľahneme, zamyslieť nad tým, či skutočne toto všetko potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov so svojou rodinou.

Ku všetkému totiž existujú alternatívy. Ak ich uprednostníte, ušetríte nielen našu planétu, ale aj svoje peňaženky. Nikoho nechceme nútiť, aby zľavil od svojich kvalitatívnych požiadaviek na Vianoce. Veď skutočne je to jedinečná príležitosť na obdobie pokoja s našimi najbližšími. Jediné, čo chceme je, aby sa ľudia viac zamysleli a uvedomili si, že skutočne nepotrebujú úplne všetko, čo im obchody ponúkajú. Možno budete prekvapení, že Vaše sviatky budú s menším stresom a väčším pocitom spokojnosti a pokoja. Tu je našich 9 tipov.

  1. Nakupujte s mierou

Obrovská snaha urobiť našim najbližším radosť nahráva predajcom. Predtým ako podľahnete reklamnému tlaku v rôznych obchodoch, skúste sa doma zamyslieť nad tým, čo by si Vaši blízki naozaj želali. Spíšte si zoznam a potom sa podľa neho v obchode riaďte. Vyhnete sa tak nakupovaniu pod vplyvom výhodných akcií a krásnych ligotavých obalov.

Pamätajte pritom na to, že ak sa kúpený darček nebude obdarovanému páčiť, asi ho nepresvedčí argument, že veď to bolo lacné alebo v akcii. A nikto z nás predsa nechce darovať darčeky, ktoré nakoniec skončia zavreté v skrini. To, že menej je niekedy viac dokazuje napríklad príbeh mladej Nemky, ktorá rok nekúpila žiaden kus oblečenia a pritom sa jej šatník rozrastal o originálne kúsky, ktorý si môžete prečítať tu.

Nové oblečenie nemusí byť úplne nové. FOTO - Greenpeace
Nové oblečenie nemusí byť úplne nové. FOTO – Greenpeace
  1. Nakupujte eko darčeky

Pod vianočný stromček možno zakúpiť množstvo ďalších „zelených“ darčekov, ktoré sú krásne a zároveň šetrné k našej planéte. Ide napríklad ekologickú kozmetiku, drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri (značka FSC znamená, že použité drevo pochádza z trvalo udržateľného lesného hospodárstva), oblečenie vyrobené z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod).

Za ekologické darčeky môžeme považovať aj tie z druhej ruky, nakúpené v antikvariátoch, second-handoch, bazároch a podobne. Dali sme im totiž druhý život a recyklovali niečo, čo už niekto iný nepotreboval. Alebo originálne darčeky skúste vyrobiť sami. Naši dobrovoľníci napr. na vianočný infostánok pripravujú originálne svietniky z pravého včelieho vosku, bez umelých aróm.

  1. Obdarujte nemateriálnym darčekom

Alebo môžete svojich blízkych obdarovať nemateriálnymi darčekmi. Darčeky, ktoré vôbec netreba vyrobiť, tiež prispievajú k ochrane životného prostredia. Takýmto darčekom môže byť celoročná vstupenka do divadla či kina, lístky na koncert obľúbeného interpreta, zaplatenie jazykového či iného kurzu, wellness pobyt či zimná dovolenka.

  1. Pozor aj na balenie darčekov

Na balenie vianočných darčekov sa zvyčajne úplne zbytočne minie obrovské množstvo baliaceho papiera (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou). Po jednorazovom použití potom putuje baliaci papier do koša.

Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera, ktorý nebol bielený chlórom. Takýto papier sa dá zakúpiť na vianočných trhoch, v eko-obchodoch i v niektorých papiernictvách. Ďalšou možnosťou je použitie ozdobných tašiek a škatúľ, ktoré sa dajú použiť aj v budúcnosti. Môžete tiež zabaliť viac darčekov naraz alebo ich iba ozdobiť sviatočnou mašľou. Návody nájdete napríklad tu.

Po vybalení darčekov nezabudnite všetok recyklovateľný baliaci papier umiestniť do separovaného zberu. Priložiť môžete aj vianočné pozdravy a obálky, ktoré ste sa rozhodli si neponechať.

Eko balenie môže byť originálne. FOTO - ekovanoce.cz
Eko balenie môže byť originálne. FOTO – ekovanoce.cz
  1. Vianočný stromček a výzdoba

Je umelý stromček lepší, pretože vydrží aj desiatky rokov? Nie. Ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC. Pri ich výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie.

Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza (vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov). Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že Vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc (v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu).

Ak aj napriek tomu trváte na umelom stromčeku, dajte prednosť takému, ktorý nie je vyrobený z PVC materiálu, ale z alternatívnych čistejších materiálov (napríklad z polypropylénu). A vyberte si stromček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, čiže za Vami nemusel precestovať tisícky kilometrov napríklad z Číny (aspoň o čosi menej prispejete k znižovaniu emisií a znižovaniu klimatickej zmeny).

Výbornou alternatívou môžu byť rôzne stromčeky vyrobené napríklad z europalety, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu.

Alternatívny stromček. FOTO - Pinterest.
Alternatívny stromček. FOTO – Pinterest.
  1. Jedlo na Vianočnom stole vyberajte v bio kvalite

Vianočnú večeru i vianočné pečivo si pripravte z chutných – najlepšie lokálne vyrobených a dopestovaných – biopotravín (múka, cukor, vajíčka, zelenina atď.), ktoré pochádzajú z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Biopotraviny neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky ani zvyšky pesticídov a ich výroba nepoškodzuje životné prostredie.

Ak sa Vám nepodarí kúpiť biovajíčka, skúste sa aspoň vyhnúť vajíčkam pochádzajúcim z klietkového chovu, kde sú sliepky-nosnice chované v krutých podmienkach. Takéto nevhodné vajíčka majú číselné označenie 3, zatiaľ čo tie „dobré“ sú označené 0 (ekologický chov), 1 (voľný chov) alebo 2 (podstielkový chov).

Nakupujte tiež iba také množstvo potravín, ktoré ste schopní zjesť. Vyhnete sa tak prispievaniu k potravinovému odpadu a plytvaniu.

  1. Obmedzte spotrebu mäsa a rýb, ktoré sú ohrozené

Priemyselný chov hospodárskych zvierat a produkcia mäsa a mliečnych výrobkov, ohrozujú životné prostredie. Prispievajú vo veľkej miere ku klimatickej zmene, vyčerpávajú lesné porasty, prispievajú k strate biodiverzity a znečisťovaniu ovzdušia, pôdy a vodných zdrojov. Intenzívny chov dobytka sa väčšinou spolieha na chov obmedzeného počtu plemien. Chovajú sa iba veľmi odolné a nenáročné druhy. Aj krmivo pre ne je obmedzené na pár druhov, a aj to pestovaných formou monokultúr s použitím veľkého množstva pesticídov. Biodiverzita a potravinová rozmanitosť sú tak stále viac ohrozené. Umelé hnojivá a chemické postreky ničia napríklad včely a iné opeľovače.

Chov zvierat prispieva k vypúšťaným skleníkovým plynom takmer pätinou. Dobytok samotný okrem toho produkuje svojím tráviacim systémom ďalší skleníkový plyn – metán. Spolu s energetickým a dopravným sektorom je tak hlavným odvetvím, ktoré prispieva ku klimatickej zmene. Chov dobytka paradoxne prispieva k hladu, keďže veľké množstvo pestovaných plodín, ako zrná (napr. obilie a pšenica) alebo sója, slúži iba ako krmivo pre zvieratá a nie ako potrava pre ľudí.

Ak niekto konzumuje na Vianoce namiesto kapra morské ryby a živočíchy, odporúčame nekupovať druhy, ktoré sa v dôsledku nadmerného rybolovu ocitli v ohrození. Podľa odhadov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených. Populácia niektorých druhov veľkých rýb ako tuniak, mečúň alebo treska klesla o 90 %. Kritická je situácia v európskych vodách. 9 z 10 európskych rýb je prelovených. Takisto odporúčame nakupovať ryby s označením, že tieto boli vylovené v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu.

autor/ka: Andrea Shaffer
autor/ka: Andrea Shaffer
  1. Pozor na elektroodpad

Na Vianoce sa často obdarúvame aj rôznou spotrebnou elektronikou ako mobilnými telefónmi, televízormi, laptopmi, prehrávačmi hudby či filmov. Ak Váš pôvodný elektrospotrebič už doslúžil, nehádžte ho do komunálneho odpadu, ale odvezte do zberného dvora, kde ho vedia ekologicky zneškodniť (je to zadarmo). Predajcovia sú zároveň pri kúpe nového elektrospotrebiča povinní od Vás ten starý zobrať a postarať sa o jeho ekologickú likvidáciu, čiže aj tu ho môžete odovzdať.

Kupujte elektroniku od výrobcov, ktorí dbajú pri výrobnom procese na ochranu životného prostredia a vo svojich výrobkoch nepoužívajú rizikové látky ako brómové spomaľovače horenia, ftaláty a podobne.

Pri výbere spotrebnej elektroniky vám môže pomôcť aj Sprievodca zelenšou elektronikou, ktorý vydal Greenpeace a stiahnuť si ho môžete tu: www.greenpeace.org/rankingguide

Do všetkých ovládačov a detských hračiek kúpte znovu-dobíjateľné baterky, aby ste predišli spotrebe a vyhodeniu niekoľkých desiatok obyčajných neekologických bateriek.

  1. Nepodporujte neekologické výrobky

Aj na slovenskom trhu sa nachádza množstvo výrobkov, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú životné prostredie (či už počas samotnej výroby alebo po ukončení svojej životnosti) a ohrozujú ľudské zdravie. Neriskujte a takýmto výrobkom sa radšej úplne vyhnite.

Nekupujte výrobky vyrobené z PVC (zvlášť nebezpečné sú PVC hračky pre najmenšie deti, ktoré často obsahujú rakovinotvorné ftaláty). Nenakupujte výrobky, ktoré obsahujú PFC látky – napr. v outdoor oblečení a vybavení (viac na webe kampane Detox Outdoor).

Nenakupujte výrobky vyrobené zo vzácneho dreva ako napríklad mahagón, ktoré pochádza z nelegálnych výrubov z rýchlo miznúcich dažďových pralesov. Úplne sa vyhnite darčekom, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nelegálnym obchodom s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín (niektoré druhy papagájov, korytnačiek, exotické maste a podobne).

Ideálne je tiež vyhnúť sa nákupu darčekov, ktoré sú zabalené vo viacerých obalových vrstvách (zbytočný odpad) a ktoré boli do našich obchodov dopravené doslova cez polovicu sveta. Doprava tovaru vážne zaťažuje životné prostredie a prispieva ku klimatickej zmene.

Aj slovenské hory sú znečistené PFC. FOTO - Greenpeace
Aj slovenské hory sú znečistené PFC. FOTO – Greenpeace

Tak šťastné a veselé, bio a zelené!

Kľúčové slová:

alternatíva, rybolov, vianoce

Profil autora:

Názory

marie-stracenska
Marie Stracenská

Jeden nikdy nevie

Fascinuje ma, že píšeme rok 2024 a médiá seriózne publikujú vyjadrenia človeka, ktorý na vlastné oči videl, že Zem je guľatá. A to na dôkaz toho, že vysoký štátny úradník sa mýli. Mám pocit, že sa mi sníva. To akože potrebujeme, aby nám niekto reálne demonštroval, že elektrina kope na dôkaz existencie prúdu alebo potrebujeme vidieť vybuchnúť dynamit, aby sme uverili, že trhaviny majú explózne účinky?

Vlad Jackovyj

Výnimočný dátum nielen pre Ukrajincov, ale aj pre Slovákov

Začiatkom marca si pripomíname 210. výročie narodenia ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, ktorého spájalo neobyčajné priateľstvo s Pavlom Jozefom Šafárikom.

Kristína Červeňáková

Bála som sa vrátiť do ambulancie, dodnes ma z toho mrazí

Prečítala som si vyjadrenie novinárky Zuzany Kovačič Hanzelovej o jej rozhodnutí stiahnuť sa z nahrávania politických rozhovorov pre neutíchajúce vyhrážky a útoky. Myslím si, že v jej situácii by som učinila rovnako. Útoky na ženy novinárky pribúdajú a sú čoraz vyhrotenejšie, odstrašujúcejšie a ohrozujúcejšie. Aj keď sa politickým témam nevenujem, pred pár mesiacmi som sa ocitla v nepríjemnej situácii, a to v ordinácii lekára.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Skúškou zo základov štátu a práva by mali prejsť všetci

Skúšku zo základov štátu a práva som robila veľmi dávno. Učili sme sa na ňu viacerí, navzájom sa pýtali a odpovedali, no aj tak sme sa potom priamo na mieste báli. Dopadla dobre, na prvý termín, myslím, že skúšajúci bol pomerne benevolentný.

Bianka Mária Bálintová

Na tichom proteste sme sa vraj tvárili, že bojujeme za slobodu médií

Stojíme na Námestí slobody, v rukách držíme transparenty a pred Úradom vlády sa pomaly začína tichý protest. Predchádzalo mu odoslanie otvoreného listu premiérovi Robertovi Ficovi a predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu. „Vyjadrujeme nesúhlas s poslednými vyjadreniami premiéra Roberta Fica a iných predstaviteľov vlády na adresu novinárov. Nesúhlasíme s tým, že na úrad vlády nechcú pustiť konkrétne médiá,“ hovorí jedna z organizátoriek protestu. Premiér sa totiž rozhodol, že si bude medzi médiami vyberať podľa toho, ktoré mu vyhovujú. Za konflikt medzi dvoma politikmi zaplatili novinári, ktorým predseda Národnej rady obmedzil možnosti nahrávať či vysielať živé vstupy v parlamente.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner