fbpx
Vzdelávanie

Detské bádateľské výpravy vám pomôžu objaviť prírodu a históriu vášho mesta

Myslíte si, že dobre poznáte obec, v ktorej žijete? Pravdepodobne o opaku vás presvedčia deti, ktoré v rámci projektu Tajný život mesta vytvorili v 50 obciach bádateľské výpravy za prírodou a históriou. Boli sme si vyskúšať hľadačku v Hamuliakove.

Malá obec v blízkosti Bratislavy je dnes známa najmä ako jej satelit, odkiaľ stovky Bratislavčanov denne jazdia v dlhých kolónach do mesta. Málokto z novoprišelcov vie, že Hamuliakovo má bohatú históriu a rastú v ňom aj vzácne druhy rastlín. Zmeniť sa to snažia miestni školáci zapojení do projektu Tajný život mesta. V rámci neho vytvorili dobrodružnú hľadačku, ktorá obyvateľov, ale aj návštevníkov prevedie cez všetky zaujímavosti obce.

hladacka-hamuliakovo
Sprievodcu hamuliakovskou prírodou vyrobili žiaci miestnej školy. FOTO – Autorka

Hamuliakovská hľadačka má 7 stanovísk a na jej dokončenie potrebujete podľa autorov zhruba pol hodinu, pero, mobilnú aplikáciu na určovanie rastlín Pl@ntNet, dobrú náladu a chuť spoznať niečo nové. Prvou zastávkou je altánok na dunajskej hrádzi, kde si môžete cez QR kód stiahnuť poklady s úlohami a mapou.

Deti milujú tajničky

Neďaleko od planiny, obklopená poľami, leží obec prenádherná, Gútor zvaná Maďarmi. Rozhliadni sa vôkol seba, rieka masu vody skrýva, strhne oči, ba aj srdce, aké meno skrýva?“ znie prvá hádanka, ktorej odpoveď píšeme do tajničky. Dozvedáme sa hneď prvú zaujímavosť – Hamuliakovo sa po maďarsky volá Gútor, čo bol počas desaťročí aj jeho oficiálny názov.

Sprievodcom celej hľadačky je miestny živočíšny druh – bobor Edko. Nás sprevádza aj rodáčka Renáta Angyalová, ktorá učí na v miestnej škole na prvom stupni.

hladacka-hamuliakovo
Pri objavovaní Hamuliakova postupujeme podľa inštrukcií v sprievodcovi. FOTO – Autorka

Posúvame sa podľa inštrukcií od hádanky ku hádanke a objavujeme vzácnu rastlinu, ktorej výskyt je viazaný len na lužné lesy, latinský názov lipy, pozostatky starého kaštieľa, pamätník vojakom padlým v prvej svetovej vojne či nádherný kostol z 13. storočia. „Najmä deti z novoprisťahovaných rodín sa o svojej obci vďaka pátračke dozvedeli veľa nového,“ hovorí učiteľka Renáta. Niečo sa naučili dokonca aj učitelia a učiteľky.

Hľadačku vytvorili žiaci šiesteho ročníka: Tara Zorňanová, Rebecca Meszárosová, Viktória Lengyelová a Dominik Czaner pod vedením učiteľky Barbory Lackovej. Deti si pri tvorbe úloh pomáhali v miestnom archíve a pýtali sa aj domácich, čo im pomohlo naučiť sa pracovať so zdrojmi informácií. Slovenčinu si zas precvičili pri písaní veršovaných hádaniek. Úlohy si aj samy zalomili do manuálu, ktorý si môžete stiahnuť na webe Tajného života mesta a vytlačiť.

hladacka-hamuliakovo
Hľadačku si odskúšala celá škola. Zvládli ju aj prváci. FOTO – Archív školy

Na Deň detí si hľadačkou prešli aj všetci žiaci a žiačky z miestnej školy. „Deti to veľmi bavilo, milujú tajničky,“ hovorí nám učiteľka. Zvládli to dokonca aj prváci, ktorí koncom školského roka už dokážu čítať, aj keď s niektorými úlohami im museli dospelí trochu pomôcť.

Dobrodružné hľadačky po celom Slovensku

„Práve vďaka pútavému príbehu dokážu hľadačky zábavnou a dobrodružnou formou motivovať ľudí, aby sa vybrali von – hľadať skryté prírodné, kultúrne a historické poklady. Poklad čaká na pátračov v závere hľadačky, ale je ním aj samotná cesta za ním,“ dopĺňa Ivana Poláčková, koordinátorka projektu z CEEV Živica a zároveň odporúča hľadačky ako skvelú outdoorovú aktivitu pre rodiny s deťmi.

Partizánska hľadačka v Banskej Bystrici, Vysnívaná cesta Anny Shirleyovej v Levoči alebo Cyklopotulky v okolí Levíc. Dobrodružné hľadačky vytvorené školákmi nájdete roztrúsené po celom Slovensku. Aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí, školy k nim v rámci projektu vymysleli aj zaujímavé informačné kampane, napríklad videá na YouTube.

Niektoré z hľadačiek vám zaberú hodinu, na iné si vyhraďte pol dňa alebo aj viac. Niektoré z nich prejdete v pohode pešo, na iné potrebujete bicykel alebo inú špeciálnu výbavu, napríklad free aplikáciu na určovanie rastlín Pl@ntNet. Všetky ale majú spoločný cieľ – vytiahnuť ľudí von – objavovať prírodu a jej biodiverzitu priamo v mestách alebo v ich okolí.

Najoriginálnejšie z hľadačiek a kampaní k nim nájdete na stiahnutie na www.tajnyzivotmesta.sk, ale pýtajte sa na ne aj v turisticko-informačných centrách miest a obcí.


plantnet loga partneri SK

Bádateľská metóda vyučovania sa na Slovensku šíri aj vďaka finančnej podpore generálneho partnera projektu, spoločnosti Veolia, Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s. a Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s..

Profil autora:

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

Názory

Jozef Šujak

Pohľad do minulosti s nádychom budúcnosti alias gymnazisti verzus umelá inteligencia

Posledné týždne Slovenskom preletela pomerne silná smršť správ o umelej inteligencii (AI). Vie sa o nej dávnejšie, no zatiaľ asi najväčšiu diskusiu vyvolal softvér s názvom ChatGPT. V súvislosti s umelou inteligenciou sa väčšinou spomínajú negatíva. Niektoré univerzity pozastavili písanie seminárnych prác, pretože si nevedia poradiť s overením originálnosti obsahu, nemecký bulvárny časopis prepustil novinárku za fiktívny rozhovor s pretekárom F1 vytvoreným vďaka AI, pričom vedci a experti volajú po prestávke vo vývoji AI vzhľadom na riziká, ktoré prináša.

Andrea Uherková

O sile prehovoriť

S pozostalou sedíme u nás v kancelárii a pri čaji plánujeme rozlúčku pre jej zosnulú mamu. Bude sa konať na našom prírodnom cintoríne v Záhrade spomienok vo Zvolene a ona nechce, aby bola „zbytočne“ dlhá. Ani nie tak kvôli zime, páči sa jej, že bude vonku, skôr si myslím, že má z pohrebov všeobecné obavy. Najmä kvôli zlým skúsenostiam z minulosti, o ktorých mi trochu rozpráva a ktoré na ňu pôsobili viac traumatizujúco, než liečivo. 

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

Školské mlieko, kam tečieš?

Keď sa povie škola, čo sa vám vybaví v mysli? Kamoši, učiteľky, úlohy, skúšanie, písomky, školský dvor, paradajková polievka…?

Mne sa vybavia aj mliečne desiaty. A keďže som „Husákove dieťa”, prepravky so štvrťlitrovými mliečkami so špecifickou vôňou a rožok k tomu. Výzva zubami odhryznúť roh vrecúška, umenie neobliať sa. Niekto to mal rád a niekto nie. Poznámky v žiackych knižkách ôsmakov: „Hádzal mlieko z okna,” či „Trafil mliečnou desiatou spolužiačku.”

red

Vaše 2% nám pomôžu prinášať nové príbehy

Vaše 2% pre nás znamenajú veľa. Aj vďaka nim sa môžeme každý pondelok, už päť rokov, venovať ekologickým témam v rádiu FM. Doposiaľ sa nám podarilo vydať viac ako 200 častí, ktoré sú prístupné aj v podobe podcastov na zvukovej platforme Spotify.

Andrea Uherková

Kúzlo prvého snehu

Tento rok som ho zažila v Prahe. Vždy sa naň teším ako malá. Prvé vločky padajúce z neba mi vždy prídu ako zázrak. Zázrak, ktorý trvá len chvíľu, a potom je fuč. Asi tak, ako väčšina vecí v našom živote.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner