Enviro

Vylievaním použitého oleja do drezu si môžete upchať potrubie. Ako ho správne triediť?

Neodteká vám umývadlo? Možno je to olejom. Vylievaním použitého oleja do kuchynského drezu alebo toalety sa znečisťuje pôda, voda a ohrozuje to zvieratá, ktoré v nej žijú. Podľa Zuzany Balkovej, manažérky externej komunikácie zo spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu a. s. (OLO), si takto ľudia môžu aj upchať potrubie. Slovenské mestá a obce majú povinnosť tento odpad triediť. Na koho sa obrátiť, ak si svoju povinnosť neplnia? Ako zbierať použité jedlé oleje a tuky a kam ich odniesť?


Tento text vznikol v rámci série Zachráň zvyšky pokračuje, ktorú podporila Nadácia Tesco v rámci projektu Záchranári jedla.

Znečisťuje pitnú vodu

„Aj pár kvapiek oleja môže znečistiť stovky litrov vody,“ hovorí Zuzana Balková z OLO a. s.. Vylievanie použitého kuchynského oleja do kuchynského drezu alebo záchoda podľa nej znečisťuje pitnú vodu, ale aj povrchové a podzemné vody a pôdu. „Tvorba, možno na prvý pohľad nenápadnej tenkej olejovej vrstvy medzi časticami pôdy a koreňovými systémami rastlín, môže znížiť ich schopnosť prijímať živiny zo zeme,“ vysvetľuje.

FOTO – Canva

Olejmi a tukmi sa znečisťujú  aj podzemné vrstvy a podložia vôd, čo následne ovplyvňuje kvalitu pitnej vody. „Ak sa olej dostane do vody, zabraňuje prestupu kyslíka pod hladinu, čím môže spôsobiť napríklad úhyn rýb,“ zdôrazňuje a dopĺňa, že sa tomu dá predísť správnym zberom jedlých olejov a tukov, ktoré sa dajú znovu použiť. „Je možné spracovať ich energeticky ako ekologický produkt, napríklad na biopalivo. Tým sa zároveň znižuje závislosť na rope,“ podotýka Balková. Energeticky spracovaný kuchynský olej sa podľa nej dá využiť v odvetví energetiky, dopravy aj logistiky.

Aj pár kvapiek oleja môže znečistiť stovky litrov vody.

Dokáže zničiť potrubie

Ak sa nezužitkovaný olej vylieva do kuchynského drezu, môže upchať odtokové potrubie. Balková to opisuje tak, že sa v potrubnej sieti vytvárajú na stenách nánosy oleja a tuku, ktoré sa postupne usadzujú a na nich sa prichytávajú ďalšie zvyšky jedál. Tie sa stávajú ľahko dostupnou potravou napríklad pre hlodavce.

FOTO – Canva

„Správnym triedením dokážu obyvatelia prispieť k znižovaniu nákladov na údržbu potrubia,“ hovorí Balková a podotýka, že ak ľudia vylievajú použité jedlé oleje a tuky do kuchynského drezu alebo toalety, znemožňujú správny chod kanalizačnej siete a čistiarní odpadových vôd.

Ako ho správne triediť?

Na odkladanie oleja je potrebné myslieť už pred prípravou jedla a vyhradiť si naň napríklad plastovú fľašu, do ktorej sa po použití preleje. Podľa Balkovej by sme mali najprv použitý jedlý kuchynský olej zbaviť tuhých nečistôt cez sitko. „Jedlý olej s izbovou teplotou môžeme preliať do plastovej fľaše so závitovým uzáverom, najlepšie do takej, ktorá sa nezálohuje, napríklad od oleja,“ hovorí Balková a zdôrazňuje, že treba dať pozor, aby bola fľaša pevne uzatvorená.

Správnym triedením dokážu obyvatelia prispieť k znižovaniu nákladov na údržbu potrubia.

Zbierajú sa všetky typy rastlinných olejov – repkový, slnečnicový či olivový a živočíšnych tukov ako maslo, masť, výpek, oleje zo šalátov, z konzervovaných potravín, olej z vyprážania, fritovania a iné.

Kam môžete odniesť vyzbieraný olej?

Naplnenú plastovú fľašu je potrebné odniesť na zberné stanovište. V každom meste alebo obci môže byť zber zavedený inak, no podľa Zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch je obec povinná zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu aj jedlých olejov a tukov z domácností. „Každá obec a mesto musí mať pre obyvateľov vytvorené podmienky na ich zber,“ hovorí Balková a dodáva, že zákon nestanovuje podmienky zberu, čo spôsobuje, že jednotlivé obce si plnia túto povinnosť rôznymi spôsobmi.

V Bratislave majú obyvateľky a obyvatelia niekoľko možností. Uzatvorenú plastovú fľašu, ktorá je naplnená jedlým olejom, môžu vložiť do oranžovej zbernej nádoby v stanovišti. OLO, a. s. umiestnilo v spolupráci s mestom Bratislava do všetkých mestských častí päťsto oranžových zberných nádob určených na tento druh odpadu.

FOTO – OLO a.s.

„Prosíme obyvateľov, aby nevylievali olej priamo do zberných nádob v stanovišti.“ Balková zdôrazňuje, aby sa do zberných nádob hádzali výlučne fľaše naplnené olejom. Mapu týchto zberných nádob nájdu obyvatelia na webovej stránke spoločnosti.

FOTO – OLO a.s.

Použitý olej z domácností môžu obyvatelia odniesť aj na zberný dvor OLO na Starej Ivanskej ceste 2. Zberný dvor je určený pre pôvodcov komunálneho odpadu – fyzické osoby – nepodnikateľov, ktorí sú zapojení do systému množstvového zberu komunálneho odpadu v Bratislave. „Použitý olej je možné odniesť aj na vybrané zberné dvory mestských častí, na niektoré čerpacie stanice alebo využiť zberné miesta pri vybraných supermarketoch,“ hovorí Balková. Takéto zberné miesta sa nachádzajú aj v obciach alebo mestách, ktoré nemajú k dispozícii nádoby určené na použité kuchynské oleje a tuky.

Prosíme obyvateľov, aby nevylievali olej priamo do zberných nádob v stanovišti.

V meste Trenčín sa začiatkom roka  konal mobilný zber oleja, obyvatelia priniesli takmer dvetisíc litrov. Tie mohli byť podľa informácií na stránke mesta ďalej zhodnotené a použité na výrobu biopaliva. O výsledkoch zberu informovala spoločnosť Meroco, ktorá olej zbiera a premieňa na biopalivo. Ľudia si za liter prineseného oleja a tukov mohli zobrať fľašu octu alebo nový olej za tri litre toho vyzbieraného. Zber kuchynského oleja budú opakovať v máji.

Keď si obec neplní svoju povinnosť

Ak si vaša obec alebo mesto neplní povinnosť triediť jedlé tuky a oleje, môžete ich kontaktovať. „Obyvatelia sa môžu obrátiť na obecný alebo mestský úrad svojej samosprávy a požiadať ich o zavedenie triedenia tohto odpadu. Je to ich povinnosť,“ hovorí Balková. Ak sa to neudeje, môžu sa obrátiť aj na Slovenskú inšpekciu životného prostredia alebo aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.


Profil autora:

Študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. V organizácii Humánny pokrok pôsobila ako aktivistka a istý čas ako manažérka sociálnych sietí a koordinátorka médií. Pre online portál Zero2Hero sa venovala rozhovorom s mladými ľuďmi a ich inšpiratívnym nápadom. Venuje sa primárne environmentálnym, vzdelávacím a spoločenským témam, v Denníku N krátko pôsobila ako spoluatorka Zeleného newsfiltra a reportérka. Je spoluzakladateľkou študentského spolku O menštruácii bez hanby a projektovou manažérkou Berry Boxes – skriniek s menštruačnými potrebami pre vysoké školy.

Názory

marie-stracenska
Marie Stracenská

Radšej pomalšie a ďalej

Som vodička, ktorá jazdí na spotrebu. Dobre, nemusí ma mať každý na ceste rád. Snažím sa nezdržiavať, neprekážať, nebrzdiť ostatných, ale priemer si naozaj strážim roky. Usilujem sa uhnúť predtým, než mi auto za mnou potrebuje bliknúť. Fakt nechcem, aby na moje šetrenie doplácali spomalením iní.

Boris Bielik

Bez utópie sa utopíme

Mám rád túto slovnú hračku, ale dostane vás len do polovice textu. Je pesimistická a mne vlastne ide o presný opak – o to, ako s utópiou môžeme letieť.

Lesanka Blažencová

Najsuchšia jar: Nepreniesli sme ani jedinú žabu, salamandry sa plazili suchým asfaltom

Aj vy sa každoročne tešíte na jar? Na prvú jemnú zeleň rozvíjajúcich sa lístočkov, všetko svieže, voňavé, nové? Na to, ako z vlahou nasatej pôdy raší nový život, na priletené belorítky stavajúce si z blata hniezda, na vlahý jarný dážď, migrujúce obojživelníky zapĺňajúce mláky a plytké potôčiky? Krásny obraz. Ale tento rok na ňom niečo veľmi veľmi nesedí.

Iveta Fiľová

Iniciatívy dávajú mladým zmysel zostať

Mladí ľudia často hovoria o zmene sveta. Menej často však vedia, kde začať – najmä ak vyrastajú v regiónoch, kde sú príležitosti obmedzené. A práve tu sa ukazuje, aký význam majú iniciatívy, ktoré dávajú talentu šancu rásť doma. Sokratov inštitút už trinásť rokov dokazuje, že energia a schopnosti mladých nemusia automaticky smerovať do zahraničia. Aj tento rok otvára dvere novej generácii ľudí, ktorí chcú svoj potenciál rozvíjať na Slovensku.

Jaroslava Lukačovičová

Prvýkrát si nemusíme vyberať, komu pošleme podiely zo svojich daní

Znie to až neuveriteľne, že v týchto dňoch, keď sa rozhodujeme, komu poukážeme podiely zo svojich daní, môžeme prvýkrát rozhodnúť až o šiestich percentách. Pre mnohých je to stále záhada, nakoľko všetci, ktorí pôsobíme v treťom sektore, ale aj mimo neho, si veľmi dobre pamätáme mnohé pokusy a debaty o tom, ako mala byť táto možnosť už párkrát úplne zrušená. A zrazu môžeme poukázať nielen neziskovke, ale po dve percentá aj obidvom svojim rodičom.