fbpx
Enviro

Milión vapov denne: Elektronické cigarety sú novým druhom odpadu, ktorý môže zapáliť smetiarske auto

V Británii sa každú sekundu vyhodí približne trinásť vapov, čo sa za deň napočíta na viac ako milión. Elektronické cigarety sú čoraz populárnejšou alternatívou k obyčajným cigaretám s rozdielom, že z e-cigariet sa po ich životnosti stáva elektroodpad. Ten často končí v zmesovom odpade, kde môže spôsobiť požiar. Riešením je vhadzovať ho do špeciálnych zberných kontajnerov. Zisťovali sme, ako s nimi správne zaobchádzať a na čo si dať pozor pri ich používaní.


Cigarety novej doby 

Podľa údajov prieskumu Úradu verejného zdravotníctva z roku 2022 používa na Slovensku e-cigarety 3,5 percent ľudí, obyčajné cigarety pritom fajčí dvanásť percent populácie. Veľký záujem o elektronické cigarety je hlavne medzi mladými ľuďmi, o čom svedčí aj Európsky školský prieskum o alkohole a iných drogách za rok 2024. Ten ukazuje, že väčšina mladých začína s prvou cigaretou či e-cigaretou približne v pätnástich rokoch. Pravidelné, každodenné fajčenie sa rozbieha častejšie okolo šestnásteho roku života, čo naznačuje, že zo „zvedavosti” sa časom stáva zvyk. Podobne je to aj s e-cigaretami. Najviac denných používateľov s nimi podľa prieskumu začína v pätnástich rokoch, konkrétne ide o 9,3 percent opýtaných. Vzorku tvorilo 5695 žiakov základných a stredných škôl.

FOTO – Freepik.com

Jeden z českých výrobcov elektronických cigariet ich považuje za populárnu alternatívu k obyčajným cigaretám. Vysvetľuje, že ide o zariadenia, ktoré dokážu ohrievať tekutý roztok, ktorý sa nazýva e-liquid, pričom ich stále tvorí nikotín, chuťové látky a iné chemikálie, ktoré sa týmto procesom premieňajú na inhalovateľný aerosol. E-cigarety však môžu byť jednorazové aj opakovane použiteľné.

Vaporizéry podľa webovej stránky o fajčení môžu byť e-cigarety navrhnuté na použitie s rôznymi materiálmi vrátane sušených bylín, rastlinných koncentrátov, voskov a esenciálnych olejov. Náplň sa v zariadení nezapáli, ale je zahriata na teplotu, ktorá umožňuje odparenie účinných látok bez vzniku dymu.

Oba varianty podľa webovej stránky o fajčení spája práve elektrická konštrukcia, ktorá potrebuje batériu. Čo znamená, že po ich životnosti sa z elektronických cigariet a vaporizérov stáva elektroodpad.

Nepatria do zmesového odpadu 

Ako informoval spravodajský web The Guardian, v Británii sa každú sekundu vyhodí okolo trinásť vapov. Za deň je ich teda viac ako milión. Britská vláda chce preto zakázať predávanie tých jednorazových. Zákaz by mal v Spojenom Kráľovstve nadobudnúť platnosť v júni 2025.

Okrem narastajúceho elektroodpadu je podľa The Guardian problémom aj to, že všetky druhy vapov obsahujú lítium-óniové batérie, ktoré môžu pri neúmyselnom rozdrvení v nákladných autách na odpadky a recyklačných centrách spôsobiť požiar. Riešením má byť predaj len tých, ktoré sú nabíjateľné alebo obsahujú náplň, ktorá sa dá opakovateľne dopĺňať.

Podľa austrálskej charitatívnej organizácii, ktorá pomáha ľuďom s rakovinou pľúc alebo inými ochoreniami, Lung Fundation Australia môže za požiare aj fakt, že lítiové batérie zahrievajú e-tekutinu na paru. Použité batérie sa tiež stávajú nebezpečným elektronickým odpadom. Požiar môže vzniknúť aj pri ich umiestnení pod extrémny zdroj tepla.

FOTO – unsplash.com

S charitatívnou organizáciou súhlasí aj odborník na elektroodpad Štefan Červenka z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack, ktorý tiež tvrdí, že potencionálne riziko požiaru môže prameniť najmä z lítiových batérií. Taktiež poznamenáva, že  pri vyhodení e-cigariet do zmesového odpadu sa nenávratne strácajú cenné suroviny a materiály, ktorým by recyklácia pomohla vstúpiť opäť do výrobného procesu.

,,Po skončení životnosti sa e-cigarety, pody (malé nádržky do e-cigariet, do ktorých sa dáva tekutina na fajčenie – pozn. red.) a vapy stávajú elektroodpadom a podľa toho by sme s ním mali aj ďalej zaobchádzať. V zmysle zákona 79/2015 Z.z. o odpadoch sa jedná o ‚veľmi malý elektroodpad do 25 centimetrov‘,” vysvetľuje Červenka. Ďalej dodáva, že tento odpad sa zbiera na miestach na to určených, kde sa dá  bezplatne odovzdať. Ide priamo o predajcov tohto sortimentu alebo predajne elektrozariadení s predajnou plochou aspoň štyristo metrov štvorcových. V oboch prípadoch Červenka zdôrazňuje, že služba nie je naviazaná na povinnosť zakúpiť si nový produkt.

Ďalšou možnosťou sú podľa neho špecializované nádoby určené na elektroodpad a takisto zberné  dvory pre odpady miest a obcí. Nakoniec však upozorňuje, že je dôležité nerozoberať elektroodpad pred vyhodením.

Niektorí výrobcovia elektronických cigariet riešia problém tak, že zaviedli cirkulačný program použitých náplní starého, nefunkčného zariadenia. Snažia sa o to, aby čo najviac starých a nepoužívaných zariadení či použitých náplní mohlo byť opätovne použitých či recyklovaných. Zákazníci tak môžu nefunkčné zariadenie doniesť do najbližších predajní e-cigariet. Podľa organizácie Lung Foundation Austrialia je lítium vzácny prírodný zdroj, ktorý by mohol byť použitý na ekologické technológie.

Škodlivosť e-cigariet

Podľa spoločnosti Superfy, ktorá radí podnikom, ako znižovať environmentálny dopad vapingu pomocou riešení pre zber, recykláciu a efektívnu logistiku týchto produktov, nie je aerosólom z e-cigariet len vodná para, ale aj škodlivé chemikálie, ako je akroleín, formaldehyd a acetaldehyd. Hoci je vapovanie podľa spoločnosti v niektorých ohľadoch menej škodlivé ako fajčenie horľavých cigariet, stále predstavuje zdravotné riziká. Aerosól z e-cigariet obsahuje ultrajemné častice, ktoré sa môžu dostať do pľúc a krvného obehu. Potvrdzuje to aj výskum zo škótskej Univerzity v Dundee, podľa ktorého je vapovanie menej škodlivé pre zdravie ciev.

FOTO – unsplash.com

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) informuje, že rovnako nebezpečný vie byť aj tekutý nikotín, ktorý sa v e-cigaretách nachádza, keďže pokožka ho absorbuje ľahko, čo môže spôsobiť otravu. Tá sa môže prejavovať ťažkosťami s dýchaním, mdlobou alebo záchvatmi. Takisto upozorňuje, že nikotín pri vdychovaní škodí nielen ľuďom, ale negatívne vplýva aj na rôzne vodné organizmy.

Vaping produkuje emisie

Emisie z vapingu prispievajú k znečisteniu ovzdušia aj k zmene klímy. Výsledkom rozpúšťadiel v e-cigaretách sú prchavé organické zlúčeniny, ktoré, ako vysvetľuje Superfy, vytvárajú ozón. Ten prispieva ku klimatickej zmene.

Podľa Červenku môže vyhodenie e-cigariet do okolitého prostredia spôsobiť jeho znečistenie, a to najmä zvyškami náplní, mikroplastami a ťažkými kovmi. Okrem znečistenia prírody narastá aj zdravotné riziko u detí, ktoré môžu vyhodené komponenty nájsť, čo podľa Červenku platí aj na zver a vtáctvo.

Napriek tomu, že vaping môže podľa organizácie Superfy produkovať menej emisií skleníkových plynov ako fajčenie cigariet, elektronické cigarety sú značne zodpovedné za uhlíkovú stopu z výroby, balenia a prepravy produktov a e-kvapalín po svete. „V prípade systémového zberu a následnou recykláciou sa spomenuté rizikové faktory významne eliminujú, a to je aj hlavným zmyslom zberu e-cigariet,” dodáva Červenka.

Odpad z e-cigariet 

Lung Foundation Australia považuje za veľký problém e-cigariet aj plasty, z ktorých sú vyrobené. Tie sa často hromadia v pôde a vodných tokoch. Podľa organizácie nie je možné recyklovať ani väčšinu ich konštrukcie, pretože môžu byť kontaminované chemikáliami. K recyklácii sa dostane len trinásť percent všetkých plastov, takže aj keď e-cigaretu zlikvidujete správne, skončí na skládke alebo v prírode.

V prípade systémového zberu a následnou recykláciou sa spomenuté rizikové faktory významne eliminujú, a to je aj hlavným zmyslom zberu e-cigariet.

Nepriaznivými faktormi pre recykláciu e-cigariet sú podľa Červenku ich veľmi malé rozmery, kombinácia viacerých materiálov v produkte či malý podiel materiálov, ktoré sa dajú recyklovať. Problémom je aj nízka miera demontovateľnosti e-cigariet, obsah rizikových látok a materiálov. Podstatným faktorom je aj finančne vyťaženejšia recyklácia.

Existujú však prípady, keď sa aj tento na prvý pohľad nepoužiteľný odpad dal ešte využiť. Guamská univerzita informovala o študentskom výskumníkovi Carlovi Tapiovi, ktorý použil batérie z jednorazových vapov na výrobu funkčných powerbaniek. Batérie by sa inak vyhodili a skončili na skládke. Poukázal tak na potenciálne riešenie rastúceho problému elektronického odpadu.

Ako informuje lokálny anglický denník KentLive, americkému softvérovému inžinierovi Markovi Hopgoodovi sa zase podarilo premeniť vyhodené batérie z jednorazových e-cigariet na lampy a nabíjačky telefónov. S pomocou LED svetiel a bezpečnostných obvodov vytvoril zariadenia, ktoré sa nemusia niekoľko týždňov nabíjať.

Profil autora:

Študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo voľnom čase pôsobí v študentskom klimatickom kolektíve Z lavíc do ulíc. Ak nepíše články o zelených témach, venuje sa tvorbe prózy a čítaniu fantastických kníh.

Názory

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

5 dôvodov, prečo pracujem v mimovládke

Už 25 rokov učím environmentálnu výchovu na univerzite. Od začiatku som hľadala cesty, ako byť prepojená s praxou. Nechuť byť „čítačkou odrážok a definícií“ a chuť vzdelávať sa, aby som učila študentov prínosne, ako aj zameranie môjho predmetu, ma viedli k rôznym kurzom a workshopom. Najviac mi sedeli kurzy mimovládnej organizácie Živica.

Lesanka Blažencová

Tancujúci kaktus a iné elektronické hračky sú elektroodpad

Zachytili ste pribúdajúce ponuky na kúpu rôznych „elektrohračiek“? Tancujúci kaktus, šálku, ktorá vám, po stlačení gombíka, sama zamieša kávu alebo iné detské hračky, ktoré niečo „robia samé“?

juraj-hips
Juraj Hipš

Ustupovať agresorovi nikdy nie je správna cesta

Vojnový zločinec Putin v rozpore s medzinárodným právom zaútočí na svojho suseda, unáša deti, bombarduje nemocnice a vyhráža sa jadrovými zbraňami. A prezident Zelenskyj bráni už tretí rok svoju krajinu pred týmto agresorom.

juraj-hips
Juraj Hipš

Rebríčky najlepších škôl ničomu nepomáhajú

Keď koncom januára zverejnili hitparádu škôl, stál som pri chlapčekovi v roztrhanej bunde. Jeho rodičia si rebríček INEKO nikdy neotvoria. Riešia to, ako nakŕmiť svoje deti. Rodičov zaujímalo, či sú na škole domáce úlohy. Lebo doma nemajú elektrinu a dcérka by si ich v zime nemohla robiť, keďže sa skoro stmieva.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Asi sa stávame krajinou bez kultúry

Predstavte si, že ako manažér dostanete na riadenie firmu. Celkom veľkú, so stovkami zamestnancov a množstvom pobočiek. Aj by sa patrilo obehnúť ju celú, aby ste sa zoznámili s tým, čo všetko kto robí, ale, no, nedá sa všetko. Tak pozriete len niečo. Keďže ani všetkému dokonale nerozumiete a nechcete byť za sprostáčika, pre istotu sa veľmi s ľuďmi nerozprávate a neriskujete, že by ste nerozumeli, čo vám hovoria.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner