Sníval sa mi strašidelný sen. Chodila som po chodbách neznámej školy. Stretávala som neznámych kolegov. Nikto z nich sa nechcel pristaviť. V ich očiach sa mihali úzkostné záblesky. Neodpovedali na pozdrav, len nervózne zakričali: „Meškáme!”
Stĺpčeky o vzdelávaní pripravujeme v partnerstve s Komenského inštitútom.
Pozrela som sa na hodinky. Ani neviem prečo. Bolo toľko, koľko malo byť.
„Meškáte kam?” pýtam sa.
„Nikam. Sme pozadu.”
„V porovnaní s kým?”
„S nikým. Nejdeme podľa plánu!”
V ruke sa mi zázračne zjaví Krátky slovník slovenského jazyka. Zalistujem v ňom.
„Plán – predstava budúcnosti, zámer, úmysel.”
Chcem túto definíciu prečítať kolegom. Nepočúvajú ma, bežia preč. Naháňajú plán.
…
Možno si poviete – sen je sen. Stačí sa zobudiť a všetko je vyriešené. Bohužiaľ, v slovenskom školstve sa aj strašidelné sny stávajú často realitou. Toto je jeden z nich.
Na začiatku školského roka si učitelia rozplánujú učivo na celý rok. Podoba, do akej sa plány spracúvajú, sa vyvíja. Kým sa písali rukou či na písacom stroji, bývali stručné, s témou hodiny. Príchod počítačov z nich spravil zložitý elaborát a školy akoby sa často predháňali, ktorá z nich bude mať plány komplikovanejšie a detailnejšie – okrem témy hodiny sme plánovali ciele, obsahový štandard, výkonový štandard, výstupy… Dnes tematické výchovno-vzdelávacie plány nie sú povinnou súčasťou školskej dokumentácie, ale každý asi uzná, že plánovať je rozumné a nutné. Potrebujeme vedieť, kde sme a kam ideme. Potrebujeme predstavu, zámer, úmysel. Presne ako hovorí slovník.
Bohužiaľ, z plánov sa pre mnohých učiteľov stala modla. Plán treba za každú cenu splniť! Nadriadení sa nepýtajú, čo sa deje v triedach, ako sa deťom darí, ako im pomôcť. Klasická otázka je: „Ako stojíte s učivom?”
Odpoveď: „Ideme podľa plánu.” Alebo: „Meškáme.”
Nikto neodpovedá: „Dobre, deti to baví, zvládli to.” Alebo: „Musíme niečo zmeniť, toto deti nezvládli tak, ako sme plánovali.”
Deti v pláne nie sú. V pláne je učivo.
Mám plán. Alebo predstavu, zámer či úmysel, ak chcete. Vydajme nariadenie, aby sa plány písali výhradne ceruzkou. Možno si potom uvedomíme, že by bolo fajn v nich občas niečo vygumovať a zmeniť.