fbpx
Spoločnosť
red

Top 10 najčítanejších článkov za rok 2019

V roku 2019 sme sa opäť venovali problematike odpadu, jeho recyklácii a predchádzaniu jeho vzniku, ale tak isto sme sa pozreli na oblasť školstva a priniesli unikátne reportáže zo špičkových škôl. Čo sa vám najviac páčilo?

Prinášame vám zoznam najčítanejších desiatich článkov z roku 2019. Poradie sme zostavili na základe údajov o počte návštev stránky z google analytics. Pozrite sa, či vám nič neušlo.

10. Reportáž zo života komunitnej malotriednej školy, ktorá deti učí samostatnosti

Ako je možné vzdelávať naraz deti z prvých štyroch ročníkov základnej školy? V čom je to pre deti prospešné? V rámci cyklu reportáží o výnimočných učiteľoch a vzdelávacích inštitúciách Ako sa učí Slovensko? sme sa pozreli do výnimočnej malotriednej komunitnej školy uprostred slovenských lazov, kde s chodom pomáhajú aj samotní rodičia.

9. Stĺpček o syndróme AD, ktorým sa nakazili deti aj učitelia

„AD sú nakazení aj niektorí pedagógovia. Vírus Andreja Danka chytili aj tí, od ktorých právom očakávame, že budú voči nemu zaočkovaní.“

Píše v stĺpčeku Juraj Hipš.

8. Ako učí Učiteľ Slovenska? Peter Pallo pracuje so svojimi druhákmi pomocou bádania aj počítača

V rámci série reportáží Ako sa učí Slovensko? sme priniesli aj príbeh Učiteľa Slovenska 2019 Petra Palla, ktorý druhákov na ceste za Jankom Hraškom naučil písmeno „a“, aj GPS súradnice.

7. Je slušnosť dnes ešte vôbec v móde? Opýtali sme sa odborníčky na etiketu

Etiketa a slušné správanie by nemalo byť len o tom, akú vidličku používať na ktorý chod alebo koho pustiť do dverí ako prvého. Napriek tomu politici nemajú záujem sa dobrým mravom príliš učiť, hovorí odborníčka na etiketu a protokol KATARÍNA DIKOVÁ STRÝČKOVÁ. A pritom práve slušnosť je podľa nej návod na dobrý život. Čítajte viac v rozhovore, ktorý vznikol po jej vystúpení na TEDxBratislavaWomen.

6. Zakladateľka veľkej jazykovej školy hovorí, prečo majú slovenské deti problém s angličtinou

Decká, ktoré sa x rokov učia angličtinu a poriadne ju nevedia, majú pocit, že sú sprosté, alebo naopak, naučia sa zvaliť vinu na iných. Neviem anglicky, lebo som nemal dobrého učiteľa, hovorí KLAUDIA BEDNÁROVÁ, zakladateľka jazykovej školy the Bridge – English Language Centre KLAUDIA BEDNÁROVÁ. Prečo podľa nej nie je dobré učiť cudzí jazyk už malé deti a prečo je dôležitá aj gramatika?

5. Má ADHD a pracuje s deťmi, ktoré ho majú tiež. Ako k nim pristupovať najlepšie a prečo to nie všetci učitelia zvládajú?

Radovan Kyrinovič je vyštudovaný psychológ. Pracuje s deťmi s ADHD, ktoré sám tiež má. Hovorí, že túto poruchu mnohí vnímajú nesprávne a s pár praktickými tipmi sa s ňou dá dobre fungovať. A to chce naučiť učiteľov v rámci svojho projektu na Komenského inštitúte.

4. Smartfóny skrývajú často aj príbehy ľudského utrpenia a zlého správania ku životnému prostrediu. Pozreli sme sa na najvypuklejšie z nich

Ťažké kovy zbierajú holými rukami, v továrňach pracujú v extrémnych podmienkach a na smetiskách neodborne a nebezpečne rozoberajú to, čo sa už ľuďom zdá nepotrebné. Aké príbehy sa skrývajú za našimi novými smartfónmi?

3. Má byť školská inšpekcia dôvodom pre strach? A máme na Slovensku dobré školy? Opýtali sme sa hlavnej školskej inšpektorky

Väčšina učiteľov je voči hodnoteniu školskej inšpekcie ľahostajná, je to prevládajúci stav v našej spoločnosti, hovorí hlavná školská inšpektorka VIERA KALMÁROVÁ. Ako vie inšpekcia škole pomôcť sa zlepšiť? Čo robiť v prípade, že je na škole šikana? Môže inšpekcia nariadiť prepustenie učiteľa, ktorý napríklad sympatizuje s nacizmom? Čítajte v exkluzívnom rozhovore.

2. Horana žije skromným životom na lazoch. Boli sme sa za ňou pozrieť a porozprávať sa o tom, aké názory zastáva jej podobná alternatívna komunita

V 22 rokoch odišla žiť na lazy tradičným, skromným spôsobom života. Živí sa predajom ručne robených drevených výrobkov a vlastným hospodárstvom, deti vzdeláva doma. Kým veľká časť alternatívnej komunity fandí Rusku a číta Zem a Vek, ona to kritizuje. Prečo sa stále viac ľudí upína k slovanstvu a bojuje proti Európskej únii? A ako sa žije skromným životom na lazoch? Odpovedá Veronika Horana Kicková.

1. Kvíz o správnom triedení odpadu – otestujte sa, či to robíte správne

Odpady sú horúca téma a prednášky a workshopy o zero waste sú pravidelne vypredané. Mnohí z nás však nemajú jasno v niektorých otázkach týkajúcich sa triedenia odpadu. Vybrali sme pre vás dilemy, s ktorými sa ľudia obracajú na spoločnosť NATUR-PACK, ktorá zabezpečuje triedený zber odpadu v mnohých mestách na Slovensku. Odpovedzte na 10 otázok o triedení a zistite, ako na tom ste.

Profil autora:

Názory

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Ochrancovia hodnôt

O hodnotách sa dnes rozpráva veľa. Ako sa v dnešnom svete vytrácajú, ako chýbajú hodnotovo pozitívne ukotvené vzory, či ako ľahko a často vieme skĺznuť k zjednodušovaniu a popieraniu hodnôt pre „vyššie ciele“.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Toto nie je len o galérii, musí sa to skončiť

Jedna z prvých kníh, ktoré ma od detstva spájali s babičkou, boli Matějčekove Dejiny umenia. Trávili sme pri nich hodiny. Poznala som ich skoro naspamäť. Vtedy sa začala moja láska k výtvarnému umeniu. Po tom, čo som doštudovala žurnalistiku, prepadol ma smutný pocit, že už nebudem vôbec chodiť do školy. Rozhodla som sa preto skúsiť ešte jednu vysokú školu, ktorá ma bude ukrutne baviť.

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner