V Británii sa každú sekundu vyhodí približne trinásť vapov, čo sa za deň napočíta na viac ako milión. Elektronické cigarety sú čoraz populárnejšou alternatívou k obyčajným cigaretám s rozdielom, že z e-cigariet sa po ich životnosti stáva elektroodpad. Ten často končí v zmesovom odpade, kde môže spôsobiť požiar. Riešením je vhadzovať ho do špeciálnych zberných kontajnerov. Zisťovali sme, ako s nimi správne zaobchádzať a na čo si dať pozor pri ich používaní.
Cigarety novej doby
Podľa údajov prieskumu Úradu verejného zdravotníctva z roku 2022 používa na Slovensku e-cigarety 3,5 percent ľudí, obyčajné cigarety pritom fajčí dvanásť percent populácie. Veľký záujem o elektronické cigarety je hlavne medzi mladými ľuďmi, o čom svedčí aj Európsky školský prieskum o alkohole a iných drogách za rok 2024. Ten ukazuje, že väčšina mladých začína s prvou cigaretou či e-cigaretou približne v pätnástich rokoch. Pravidelné, každodenné fajčenie sa rozbieha častejšie okolo šestnásteho roku života, čo naznačuje, že zo „zvedavosti” sa časom stáva zvyk. Podobne je to aj s e-cigaretami. Najviac denných používateľov s nimi podľa prieskumu začína v pätnástich rokoch, konkrétne ide o 9,3 percent opýtaných. Vzorku tvorilo 5695 žiakov základných a stredných škôl.

Jeden z českých výrobcov elektronických cigariet ich považuje za populárnu alternatívu k obyčajným cigaretám. Vysvetľuje, že ide o zariadenia, ktoré dokážu ohrievať tekutý roztok, ktorý sa nazýva e-liquid, pričom ich stále tvorí nikotín, chuťové látky a iné chemikálie, ktoré sa týmto procesom premieňajú na inhalovateľný aerosol. E-cigarety však môžu byť jednorazové aj opakovane použiteľné.
Vaporizéry podľa webovej stránky o fajčení môžu byť e-cigarety navrhnuté na použitie s rôznymi materiálmi vrátane sušených bylín, rastlinných koncentrátov, voskov a esenciálnych olejov. Náplň sa v zariadení nezapáli, ale je zahriata na teplotu, ktorá umožňuje odparenie účinných látok bez vzniku dymu.
Oba varianty podľa webovej stránky o fajčení spája práve elektrická konštrukcia, ktorá potrebuje batériu. Čo znamená, že po ich životnosti sa z elektronických cigariet a vaporizérov stáva elektroodpad.
Nepatria do zmesového odpadu
Ako informoval spravodajský web The Guardian, v Británii sa každú sekundu vyhodí okolo trinásť vapov. Za deň je ich teda viac ako milión. Britská vláda chce preto zakázať predávanie tých jednorazových. Zákaz by mal v Spojenom Kráľovstve nadobudnúť platnosť v júni 2025.
Okrem narastajúceho elektroodpadu je podľa The Guardian problémom aj to, že všetky druhy vapov obsahujú lítium-óniové batérie, ktoré môžu pri neúmyselnom rozdrvení v nákladných autách na odpadky a recyklačných centrách spôsobiť požiar. Riešením má byť predaj len tých, ktoré sú nabíjateľné alebo obsahujú náplň, ktorá sa dá opakovateľne dopĺňať.
Podľa austrálskej charitatívnej organizácii, ktorá pomáha ľuďom s rakovinou pľúc alebo inými ochoreniami, Lung Fundation Australia môže za požiare aj fakt, že lítiové batérie zahrievajú e-tekutinu na paru. Použité batérie sa tiež stávajú nebezpečným elektronickým odpadom. Požiar môže vzniknúť aj pri ich umiestnení pod extrémny zdroj tepla.

S charitatívnou organizáciou súhlasí aj odborník na elektroodpad Štefan Červenka z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack, ktorý tiež tvrdí, že potencionálne riziko požiaru môže prameniť najmä z lítiových batérií. Taktiež poznamenáva, že pri vyhodení e-cigariet do zmesového odpadu sa nenávratne strácajú cenné suroviny a materiály, ktorým by recyklácia pomohla vstúpiť opäť do výrobného procesu.
,,Po skončení životnosti sa e-cigarety, pody (malé nádržky do e-cigariet, do ktorých sa dáva tekutina na fajčenie – pozn. red.) a vapy stávajú elektroodpadom a podľa toho by sme s ním mali aj ďalej zaobchádzať. V zmysle zákona 79/2015 Z.z. o odpadoch sa jedná o ‚veľmi malý elektroodpad do 25 centimetrov‘,” vysvetľuje Červenka. Ďalej dodáva, že tento odpad sa zbiera na miestach na to určených, kde sa dá bezplatne odovzdať. Ide priamo o predajcov tohto sortimentu alebo predajne elektrozariadení s predajnou plochou aspoň štyristo metrov štvorcových. V oboch prípadoch Červenka zdôrazňuje, že služba nie je naviazaná na povinnosť zakúpiť si nový produkt.
Ďalšou možnosťou sú podľa neho špecializované nádoby určené na elektroodpad a takisto zberné dvory pre odpady miest a obcí. Nakoniec však upozorňuje, že je dôležité nerozoberať elektroodpad pred vyhodením.
Niektorí výrobcovia elektronických cigariet riešia problém tak, že zaviedli cirkulačný program použitých náplní starého, nefunkčného zariadenia. Snažia sa o to, aby čo najviac starých a nepoužívaných zariadení či použitých náplní mohlo byť opätovne použitých či recyklovaných. Zákazníci tak môžu nefunkčné zariadenie doniesť do najbližších predajní e-cigariet. Podľa organizácie Lung Foundation Austrialia je lítium vzácny prírodný zdroj, ktorý by mohol byť použitý na ekologické technológie.
Škodlivosť e-cigariet
Podľa spoločnosti Superfy, ktorá radí podnikom, ako znižovať environmentálny dopad vapingu pomocou riešení pre zber, recykláciu a efektívnu logistiku týchto produktov, nie je aerosólom z e-cigariet len vodná para, ale aj škodlivé chemikálie, ako je akroleín, formaldehyd a acetaldehyd. Hoci je vapovanie podľa spoločnosti v niektorých ohľadoch menej škodlivé ako fajčenie horľavých cigariet, stále predstavuje zdravotné riziká. Aerosól z e-cigariet obsahuje ultrajemné častice, ktoré sa môžu dostať do pľúc a krvného obehu. Potvrdzuje to aj výskum zo škótskej Univerzity v Dundee, podľa ktorého je vapovanie menej škodlivé pre zdravie ciev.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) informuje, že rovnako nebezpečný vie byť aj tekutý nikotín, ktorý sa v e-cigaretách nachádza, keďže pokožka ho absorbuje ľahko, čo môže spôsobiť otravu. Tá sa môže prejavovať ťažkosťami s dýchaním, mdlobou alebo záchvatmi. Takisto upozorňuje, že nikotín pri vdychovaní škodí nielen ľuďom, ale negatívne vplýva aj na rôzne vodné organizmy.
Vaping produkuje emisie
Emisie z vapingu prispievajú k znečisteniu ovzdušia aj k zmene klímy. Výsledkom rozpúšťadiel v e-cigaretách sú prchavé organické zlúčeniny, ktoré, ako vysvetľuje Superfy, vytvárajú ozón. Ten prispieva ku klimatickej zmene.
Podľa Červenku môže vyhodenie e-cigariet do okolitého prostredia spôsobiť jeho znečistenie, a to najmä zvyškami náplní, mikroplastami a ťažkými kovmi. Okrem znečistenia prírody narastá aj zdravotné riziko u detí, ktoré môžu vyhodené komponenty nájsť, čo podľa Červenku platí aj na zver a vtáctvo.
Napriek tomu, že vaping môže podľa organizácie Superfy produkovať menej emisií skleníkových plynov ako fajčenie cigariet, elektronické cigarety sú značne zodpovedné za uhlíkovú stopu z výroby, balenia a prepravy produktov a e-kvapalín po svete. „V prípade systémového zberu a následnou recykláciou sa spomenuté rizikové faktory významne eliminujú, a to je aj hlavným zmyslom zberu e-cigariet,” dodáva Červenka.
Odpad z e-cigariet
Lung Foundation Australia považuje za veľký problém e-cigariet aj plasty, z ktorých sú vyrobené. Tie sa často hromadia v pôde a vodných tokoch. Podľa organizácie nie je možné recyklovať ani väčšinu ich konštrukcie, pretože môžu byť kontaminované chemikáliami. K recyklácii sa dostane len trinásť percent všetkých plastov, takže aj keď e-cigaretu zlikvidujete správne, skončí na skládke alebo v prírode.
Nepriaznivými faktormi pre recykláciu e-cigariet sú podľa Červenku ich veľmi malé rozmery, kombinácia viacerých materiálov v produkte či malý podiel materiálov, ktoré sa dajú recyklovať. Problémom je aj nízka miera demontovateľnosti e-cigariet, obsah rizikových látok a materiálov. Podstatným faktorom je aj finančne vyťaženejšia recyklácia.
Existujú však prípady, keď sa aj tento na prvý pohľad nepoužiteľný odpad dal ešte využiť. Guamská univerzita informovala o študentskom výskumníkovi Carlovi Tapiovi, ktorý použil batérie z jednorazových vapov na výrobu funkčných powerbaniek. Batérie by sa inak vyhodili a skončili na skládke. Poukázal tak na potenciálne riešenie rastúceho problému elektronického odpadu.
Ako informuje lokálny anglický denník KentLive, americkému softvérovému inžinierovi Markovi Hopgoodovi sa zase podarilo premeniť vyhodené batérie z jednorazových e-cigariet na lampy a nabíjačky telefónov. S pomocou LED svetiel a bezpečnostných obvodov vytvoril zariadenia, ktoré sa nemusia niekoľko týždňov nabíjať.