Kauza Pezinská skládka. Ochrana Tichej a Kôprovej doliny. Mestské zásahy na premenu verejných priestorov. Nadácia Charta 77. Roky sa im venovali ako občianski aktivisti. Dosiahli reálne zmeny a získali medzinárodné ocenenia. Dnes majú pocit, že ako angažovaní odborníci v treťom sektore narazili na strop a rozhodli sa preto vstúpiť do politiky.
ZUZANA ČAPUTOVÁ – nositeľka prestížne Goldmanovej ceny za boj proti pezinskej skládke, ERIK BALÁŽ – ochranár a oceňovaný dokumentarista, MATÚŠ VALLO – architekt a tvorca Mestských zásahov a MARTIN GIERTL – aktivista za ľudské práva diskutovali o tom, pokiaľ sa dajú presadzovať zmeny zdola a kedy nastáva moment, keď aktivizmus už nestačí a aký dopad na nich malo rozhodnutie vstúpiť do politiky.
Diskusiu organizoval vzdelávací program Sokratov inštitút, ktorý vzdeláva a rozvíja spoločenských lídrov – mladých ľudí, ktorí svojou prácou prispievajú k riešeniu problémov vo svojich obciach a mestách, prinášajú do nich nové nápady. Obdobne, ako začínali hostia diskusie.
Vo videu nájdete:
- Ako a pokiaľ sa dajú robiť zmeny zdola?
- Prečo politiku vnímame ako špinavú a ako to zmeniť?
- Stanú sa z aktivistov politici alebo angažovaní odborníci v politike?
V diskusii odznelo:
„Narazil som na strop aktivizmu.“
Matúš Vallo
„Pochopil som, že oni to neurobia.“
Erik Baláž
„Ohlásite vstup do politiky a akoby ste mali prenosnú chorobu.“
Zuzana Čaputová
„Pre mňa bola agenda výzvou“.
Matúš Giertl
„Ľudia stále frflú, že zle je. Dobrí ľudia do politiky nemôžu ísť, ale zlí politici neurobia zmeny.“
Erik Baláž
„Musíme urobiť kus práce na tom, aby slovo politika nebolo vnímané ako špinavé.“
Matúš Vallo
„Posuňte záujem o veci verejné.“
Matúš Giertl