fbpx
Enviro

SLOVAKIA GOING ZERO WASTE: Holandským firmám pomáha prejsť na cirkulárnu ekonomiku. Zvyšuje im to konkurencieschopnosť, hovorí (podcast)

Hlavným cieľom cirkulárnej ekonomiky je uzavrieť slučku zdrojov a surovín, čo dnešná ekonomika nedokáže. Andrea Orsag pôsobí v Holandsku v spoločnosti Mission C ako konzultantka pre firmy, ktorým pomáha prenastaviť svoje fungovanie z lineárneho na cirkulárne. Ako to vedia dosiahnuť? Čo im to môže priniesť? A je to vôbec možné? Opýtala sa jej Maia Martiniak v podcaste konferencie Slovakia Going Zero Waste.


V ďalších dieloch sa dozviete viac o:

Odoberajte náš podcast, aby vám neušiel žiaden z nových dielov:

Profil autora:

Režisérka dokumentárnych filmov. Vo svojich filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a téme rešpektovania práv detí a žien. V rokoch 2005 – 2007 bola spolu so Živicou hlavnou organizátorkou festivalu DYCH ZEME, ktorý sa venoval environmentálnym témam a novým trendom v ekológii. V roku 2015 v spolupráci s PLATFORMOU MIMOVLÁDNYCH ORGANIZÁCIÍ natočila krátke reklamy na férový spôsob života ŽI FÉR, v jednej z nich v hlavnej úlohe s Adelou Banášovou. V roku 2015 natočila v spolupráci s ČLOVEK V OHROZENÍ a RTVS dokumentárny film PREMENY, ktorý zachytáva rozvojovú spoluprácu a ekologické poľnohospodárstvo v Keni. Od konca roka 2017 sa vo svojej uzavretej skupine na sociálnej sieti Facebook venuje MINIMALIZMU V KAŽDODENNOM ŽIVOTE, ktorý aj intenzívne žije.

Názory

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Fontánky s vodou na pitie by mohli byť aj v našich múzeách a galériách

Vonku je cez tridsať stupňov Celzia. Lekári radia – nezabúdajte piť. Ak trávite deň poznávaním mesta, človek potrebuje aj litre vody. Väčšina ľudí, ktorých som stretla na nedávnej ceste po americkom východe, mala fľašu v ruke alebo v batohu.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Jeden nikdy nevie

Fascinuje ma, že píšeme rok 2024 a médiá seriózne publikujú vyjadrenia človeka, ktorý na vlastné oči videl, že Zem je guľatá. A to na dôkaz toho, že vysoký štátny úradník sa mýli. Mám pocit, že sa mi sníva. To akože potrebujeme, aby nám niekto reálne demonštroval, že elektrina kope na dôkaz existencie prúdu alebo potrebujeme vidieť vybuchnúť dynamit, aby sme uverili, že trhaviny majú explózne účinky?

Vlad Jackovyj

Výnimočný dátum nielen pre Ukrajincov, ale aj pre Slovákov

Začiatkom marca si pripomíname 210. výročie narodenia ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, ktorého spájalo neobyčajné priateľstvo s Pavlom Jozefom Šafárikom.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner