fbpx
Sebarozvoj

Ako využiť, čo nám COVID priniesol? Zistíte na novom kurze Sokratovho inštitútu

Pandémia koronavírusu mnohým z nás obrátila život naruby. Na rok sme úplne zmenili zažité vzorce fungovania, denný režim sa nám úplne otočil, niektorí, žiaľ, prišli o prácu, iným poodhalil, že chcú žiť inak. Sokratov inštitút prichádza s kurzom Za obzor, ktorý vás má nasmerovať, ako toto všetko zužitkovať pre lepšiu budúcnosť.


„Pandémia je jednou z veľkých výziev posledného desaťročia. Dokonca sa hovorí o „generácii C“ (generácii Covidu), čiže deťoch, ktoré budú najviac ovplyvnené spoločenskými dôsledkami pandémie. Neistotou, zmenami životného štýlu, akýmsi varovaním pred ešte väčšími krízami,” hovorí facilitátor a tréner Dušan Ondrušek.

Niektorí si počas krízy oddýchli, mnohí museli naopak zniesť vysoké úrovne stresu. Či už pre strach o svojich blízkych, alebo ich stratu, finančnú neistotu alebo náročné prepájanie práce z domu so starostlivosťou o rodinu. „Z psychologického hľadiska patrí podľa odborníkov súčasná pandémia medzi najväčšie hrozby pre duševné zdravie od II. svetovej vojny. Mnoho ľudí stratilo svojich blízkych, alebo prišli o zamestnanie,” hovoria psychológovia Sylvia Ondrisová a Matúš Bakyta.

FOTO – Archív SI

Práve dlhodobý stres a napätie môže ľudí priviesť až do vyhorenia. “Vyhorenie hrozí asi každému, kto tento stres nedostatočne kompenzuje, napríklad aktívnym oddychom, vzťahmi, dostatkom spánku,“ upozorňuje Bakyta.

Kríza ako príležitosť

Okrem negatív však aj pandémia priniesla pozitíva. Otvorila otázku o kvalite života, o hodnotách, ktoré sú podstatné, o tom, či sme schopní obmedziť konzum a ako byť solidárnejší na lokálnej aj globálnej úrovni. “Zatiaľ ich ale až tak nevnímame,“ myslí si Ondrušek.

“Pre časť ľudí to naozaj môže byť aj príležitosť spraviť zmenu, ku ktorej by sa inak neodhodlali. Ak vieme nájsť niečo konkrétne, čo sme si v danom období pochvaľovali, je užitočné si to podržať ako nový návyk,“ hovorí psychoterapeutka Ondrisová.

Pre tých, ktorí chcú nový začiatok po odoznení pandémie použiť na rozvoj a možno aj nový začiatok pripravil Sokratov inštitút nový sebarozvojový kurz Za obzor. Ten je určený pre ľudí nad 30 rokov, ktorí chcú nadviazať na pozitíva, ktoré priniesla pandémia a s odborníkmi zistiť, ako ich využiť vo svoj prospech.

FOTO – Archív SI

„V spoločnosti skúsených lektorov sa s odstupom pozrú na svoje životné priority, posilnia si mäkké zručnosti a tiež nadviažu kontakty s inšpiratívnymi ľuďmi.  Možno objavia aj nové životné smerovanie,“ vraví koordinátorka programu Sokratov inštitút Jana Ďaďová.

Sebarozvoj na Zaježovej

Účastníci teda budú mať príležitosť od odborníkov sa dozvedieť napríklad o tom, ako cieľavedomo budovať pozitívnu budúcnosť. Kurz je tiež výbornou príležitosťou vyjsť z rutiny. Odohrávať sa totiž bude v legendárnej Zaježovej, kde účastníci budú žiť uprostred prírody a v súlade s ňou.

„Cieľom je pracovať tak, aby sa všetci zároveň nabili energiou. Ponúkneme vegetariánsku stravu, ktorá možno inšpiruje objavnými receptami, budeme tiež fyzicky pracovať, ale, samozrejme, v prvom rade sa vzdelávať. To všetko v atmosfére, kde si účastníci dokonale prečistia hlavu,“ dodáva Jana Ďaďová.

FOTO – Archív SI

Dokopy 5 workshopov sa bude venovať aktuálnym a užitočným témam, napríklad vyhoreniu, riešeniu konfliktov, či zdokonaľovaniu sebaprezentačných zručností. To všetko sa bude diať v spoločnosti ľudí z rôznych profesijných oblastí z celého Slovenska. Medzi prvými prihlásenými nájdete ľudí z biznisu, ale aj lekárku či vedca.

Kurz je upravenou verziou ročného vzdelávacieho programu pre mladých ľudí Sokratov inštitút, ktorý na Slovensku organizácia Živica koordinuje už 7. rok. “Na Za obzor sa môžu prihlásiť ľudia nad 30 rokov, pričom má menej workshopov a nie je počas neho povinné robiť vlastný študentský projekt,“ vysvetľuje Ďaďová. Sokratov inštitút týmto tiež využil pandemickú krízu a vyhovel mnohým záujemcom, ktorí si takúto formu štúdia pýtali.

Prihlášky spolu s motivačnými listami môžete posielať do 31. mája. Podrobnosti nájdete na  webe Sokratovho inštitútu.

Profil autora:

Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Zaujíma ju komunálna politika, aktivity samospráv, komunitný život a kultúra.

Názory

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Ochrancovia hodnôt

O hodnotách sa dnes rozpráva veľa. Ako sa v dnešnom svete vytrácajú, ako chýbajú hodnotovo pozitívne ukotvené vzory, či ako ľahko a často vieme skĺznuť k zjednodušovaniu a popieraniu hodnôt pre „vyššie ciele“.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Toto nie je len o galérii, musí sa to skončiť

Jedna z prvých kníh, ktoré ma od detstva spájali s babičkou, boli Matějčekove Dejiny umenia. Trávili sme pri nich hodiny. Poznala som ich skoro naspamäť. Vtedy sa začala moja láska k výtvarnému umeniu. Po tom, čo som doštudovala žurnalistiku, prepadol ma smutný pocit, že už nebudem vôbec chodiť do školy. Rozhodla som sa preto skúsiť ešte jednu vysokú školu, ktorá ma bude ukrutne baviť.

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner