fbpx
Sebarozvoj

NA ŽIVOT A NA SMRŤ: Ani v minulosti sa o smrti veľa nehovorilo, ale viac sa žila, hovorí etnologička Margita Jágerová (podcast)

Margita Jágerová zasvätila svoju kariéru etnologičky téme smrti. Rozprávali sme sa s ňou o tom, prečo sme my, Slováci, takí poverčiví, aký význam majú rituálne úkony, ktoré dodnes robíme keď niekto umrie, ale aj o umení oplakávania a hlbšom význame spoločných pohrebných spevov.

Ako hovorí Margita, v minulosti sa o smrti menej hovorilo, ale viac sa žila. Naši predkovia mali systém zvykov, ktoré ich zamestnávali v čase smrti blízkeho človeka a z dnešného pohľadu by sme ich nazvali terapeutické. Umieranie v domácnosti, blízky kontakt s mŕtvym telom a spoločné trúchlenie v komunite bolo pre nás úplne prirodzené a možno aj preto si k tomu opäť hľadáme cestu.

Podcast Na život a na smrť pripravujeme v spolupráci s projektom Záhrada spomienok, ktorý sa venuje prírodnému pohrebníctvu. Vypočujte si o tvorkyniach podcastu a pripravovaných témach viac v úvodnom dieli: https://open.spotify.com/episode/3xJRrV4MyvEQH4kkIO6VBn?si=aY4cz2DxR7y3AWHlXyn0gg

Odoberajte náš podcast na podcastových platformách:

Ak sa vám naša práca páči, budeme vďační za vašu podporu venovaním 2 % z daní Živici:

dve-percenta-labut

Profil autora:

Členka mimovládnej organizácie Živica, v ktorej vedie projekt Funebra. Je spoluzakladateľkou českých a slovenských prírodných cintorínov a spolku Ke kořenům. Celebrantka posledných rozlúčok.

Názory

marie-stracenska
Marie Stracenská

Toto nie je len o galérii, musí sa to skončiť

Jedna z prvých kníh, ktoré ma od detstva spájali s babičkou, boli Matějčekove Dejiny umenia. Trávili sme pri nich hodiny. Poznala som ich skoro naspamäť. Vtedy sa začala moja láska k výtvarnému umeniu. Po tom, čo som doštudovala žurnalistiku, prepadol ma smutný pocit, že už nebudem vôbec chodiť do školy. Rozhodla som sa preto skúsiť ešte jednu vysokú školu, ktorá ma bude ukrutne baviť.

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner