fbpx
Spoločnosť
red

VIDEO: ČeskosLOVEnsko – sme skutočne bratia? (diskusia)

Československá republika vznikla pred 100 rokmi. Odvtedy sa cesty Slovákov a Čechov niekoľkokrát spojili a rozdelili. Kde je dnes demokracia v Česku a kde na Slovensku? Čo by sa stalo, ak by sme sa pred 25 rokmi nerozdelili? A čo nás s Českom stále spája? Sme skutočne bratské národy, alebo za to môže iba história? Pozrite si záznam z diskusie s Martinom Janom Stránským, Martinom M. Šimečkom a Braňom Dobšinským.

Na otázky odpovedali dve osobnosti, ktorých osud a životnú dráhu významne poznačilo spájanie a rozdeľovanie Československa:

– profesor MARTIN JAN STRÁNSKÝ, pôvodom Čech, ktorý sa narodil a vyrástol v USA, kam jeho rodina odišla do exilu po komunistickom prevrate v roku 1948, pretože jeho otec aj starý otec boli poslanci;

– novinár a disident MARTIN M. ŠIMEČKA, pôvodom aj voľbou Čechoslovák, disident a dôležitý predstaviteľ Nežnej revolúcie, ktorý neskôr viedol mienkotvorné médiá na Slovensku aj v Česku.

Moderoval BRANISLAV DOBŠINSKÝ.

Diskusia sa konala vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis. Ďakujeme za príjemné priestory Novej Synagóge Žilina.


telekom

pontis

Profil autora:

Názory

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Fontánky s vodou na pitie by mohli byť aj v našich múzeách a galériách

Vonku je cez tridsať stupňov Celzia. Lekári radia – nezabúdajte piť. Ak trávite deň poznávaním mesta, človek potrebuje aj litre vody. Väčšina ľudí, ktorých som stretla na nedávnej ceste po americkom východe, mala fľašu v ruke alebo v batohu.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Jeden nikdy nevie

Fascinuje ma, že píšeme rok 2024 a médiá seriózne publikujú vyjadrenia človeka, ktorý na vlastné oči videl, že Zem je guľatá. A to na dôkaz toho, že vysoký štátny úradník sa mýli. Mám pocit, že sa mi sníva. To akože potrebujeme, aby nám niekto reálne demonštroval, že elektrina kope na dôkaz existencie prúdu alebo potrebujeme vidieť vybuchnúť dynamit, aby sme uverili, že trhaviny majú explózne účinky?

Vlad Jackovyj

Výnimočný dátum nielen pre Ukrajincov, ale aj pre Slovákov

Začiatkom marca si pripomíname 210. výročie narodenia ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, ktorého spájalo neobyčajné priateľstvo s Pavlom Jozefom Šafárikom.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner