fbpx
Spoločnosť

Peniaze nie sú všetko. Alebo prečo nemerať úspech pomocou HDP

Je najúspešnejší ten, kto má najviac peňazí? Čo ak tie peniaze zarába len zlomok obyvateľstva a zvyšok žije v biede? Hrubý domáci produkt to nerozlišuje, Happy Planet Index áno. Prečítajte si o ňom viac.

Saamah Abdallah, New Economics Foundation, Londýn

Ján Markoš, Sokratov inštitút

Predstavte si, že sa po rokoch na maturitnom stretnutí opäť zvítate so svojimi spolužiakmi. Spoznávate staré tváre, spomínate – a porovnávate. Kto v živote uspel? Kto nie? A pomocou akých kritérií to rozhodnúť?

Samozrejme, najjednoduchšie by bolo porovnať si kontá alebo výplatné pásky. Kto má najviac peňazí, je najúspešnejší. Ale čo ak nemá žiadnu rodinu? Čo ak si pri podnikaní zničil zdravie? Čo ak nemá žiaden voľný čas, je večne v práci? Predstavte si, že vaša spolužiačka mala päť detí, a ostala doma starať sa o rodinu. Nikdy nemala žiadny príjem. Je preto v živote neúspešná?

Úspech človeka evidentne nemožno hodnotiť len podľa konta. Úspech krajiny taktiež nie. A je preto smiešne a smutné zároveň, že všeobecne uznávaným indexom, podľa ktorého sa posudzuje úspech štátov, je práve HDP.

HDP (Hrubý domáci produkt) je súhrnom hodnoty všetkých tovarov a služieb, ktoré krajina za rok vyprodukovala. V prepočte na obyvateľa potom umožňuje porovnávať výkonnosť jednotlivých ekonomík. Švajčiarsko napríklad ročne vyprodukuje tovar a služby za približne 55 000 dolárov na obyvateľa; Slovensko len približne 18 000 USD.

Robert F. Kennedy pamätne povedal už v roku 1968: „Hrubý domáci produkt meria všetko, okrem toho, čo robí život hodnotným.“

Čo HDP nie je schopné zmerať? Nezmeria napríklad, ako je rozložené bohatstvo v krajine. Ak desať ropných magnátov rozprávkovo bohatne na vývoze čierneho zlata a zvyšok krajiny živorí, HDP tento fakt nezachytí. Z pohľadu HDP je jedno, či rúbete les, produkujete cigarety, vytvárate nové technológie alebo distribuujete lieky. Je dôležité, koľko zarobíte, ale nie na čom.

A do tretice napríklad HDP nezachytí služby v komunitách, ktoré sa dejú mimo peňažnej ekonomiky. Ak vám napríklad deti v rámci dobrých vzťahov postráži teta alebo susedka, HDP sa nezvýši. Ak ale nikoho takéhoto nemáte, pretože vzťahy v susedstve nie sú dobré, a musíte si najať opatrovateľku, HDP sa zvýši. Ak si žena sama napečie koláč, je to z pohľadu HDP horšie, ako keď si ho kúpi v cukrárni. Je to ale horšie aj v skutočnosti?

New Economics Foundation v Londýne sme preto vyvinuli iný index, ktorý podáva vyváženejší pohľad na krajiny ako HDP. Nazvali sme ho HPI, Happy Planet Index. HPI berie do úvahy tri ukazovatele: Očakávanú dĺžku života v danej krajine, subjektívny pocit šťastia jej obyvateľov a veľkosť ekologickej stopy, ktorú krajina zanecháva.

HPI = (subjektívny pocit šťastia * očakávaná dĺžka života) / veľkosť ekologickej stopy

A ako vyzerá poradie najúspešnejších štátov sveta podľa Happy Planet index?

HPI
Pre zobrazenie celej mapy kliknite na obrázok.

Na jeho vrchole sú Kostarika, Vietnam, Kolumbia, Belize a Ekvádor. Štáty, ktoré obvykle za príliš úspešné nepovažujeme. Zato krajiny EU či USA obsadili len veľmi priemerné priečky. Ako je to možné? Je HPI len takmer náhodným číslom bez reálneho zmyslu? Alebo sú naše predstavy o úspešnosti krajín pomýlené? Možno je nezmyselným číslom práve HDP?

Je pravda, že ani HPI nepokrýva všetky dôležité aspekty ľudskej spoločnosti. Nepostihuje napríklad, aká je miera demokracie v skúmaných krajinách. Predsa však môže byť relevantnejším ukazovateľom ako jednorozmerné HDP.

Nevýhodou Happy Planet Indexu je, že nastavuje Európe a celému rozvinutému svetu zrkadlo: možno nie sme takí úspešní, ako sme si pôvodne mysleli. To je nepríjemná správa, možno nám ale len naznačuje to, čo sme už dávno tušili. Náš spôsob života nie je najlepší na svete, a nie je ani jediný možný. Máme sa veľa čo učiť od krajín, ktorými máme obvykle tendenciu skôr pohŕdať.

 

Ak sa chcete o Happy Planet Index dozvedieť viac, prečítajte si príručku od New Economics Foundation:

http://www.happyplanetindex.org/assets/happy-planet-index-report.pdf


Saamah Abdallah bude v roku 2015/16 lektorom Sokratovho inštitútu.

Páčil sa Vám tento článok? Podporte nás.

Podporilo SlovakAid v rámci grantu SAMRS/2015/RV/1/10 slovakaid

Kľúčové slová:

ekonómia, hdp, hpi, úspech krajiny

Profil autora:

Viedol Sokratov inštitút, je šachový veľmajster a vyštudovaný evanjelický teológ.

Názory

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner