fbpx
Enviro

Životné prostredie má svojich nových ambasádorov aj kazisvetov

Slovenskí ochranári udelili ocenenia trom ambasádorom životného prostredia a po prvýkrát určili aj kazisvetov.

Režisér Juraj Nvota, výtvarník Rudolf Sikora a pesničkárka Zuzana Homolová sa stali novými slovenskými ambasádormi životného prostredia. Ocenenie im odovzdali ochranári zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny č. 6, Bratislava, Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v Slovenskej republike (STUŽ/SR) a Slovenského ochranárskeho snemu (S-O-S).

Umelci za prírodu

„Vlani dostali cenu prví traja: Zuzka Kronerová, Fero Guldan a Samo Smetana. Zatiaľ sú to všetko osobnosti z radov umelcov, neskôr možno kategórie aj rozšírime,“ hovorí organizátor odovzdávania cien, ochranár a profesor geografie Maňo Huba. O ocenených rozhodovala porota z radov ochranárov a aktivistov, ale aj známe mienkotvorné osobnosti na čele s Danielom Pastirčákom.

Zuzana Homolová je jedna z našich najznámejších pesničkárok. Už od čias socializmu sa aktívne zastávala ochrany prírody a bojovala po boku aktivistov proti rôznym kauzám.

 

zuzana-homolova
Zuzana Homolová preberá ocenenie. FOTO – KH

Režisér Juraj Nvota je známy aj svojimi schopnosťami prešindľovať strechu a bol napríklad aj tvárou stále populárnejšej kampane za podporu nemotorovej dopravy Do práce na bicykli.

„Aký už len Ambasádor? Nikdy nebol nestranný, od mladosti sa pohyboval medzi dreveničiarmi, bránil pokroku, spiatočnícky lipol na dávno prekonaných zrubových stavbách a nerentabilnému lesu vždy nekriticky dával prednosť pred biomasou. Nedávno sa po Svite prevážal na bicykli! Majiteľov firemných automobilov poučoval, že najrýchlejšia, najzdravšia a najzábavnejšia cesta do práce je cesta na tomto bezmotorovom vehikli,“ napísal o Nvotovi predseda poroty Daniel Pastirčák.

juraj-nvota
Režisér Juraj Nvota. FOTO – KH

Tretím ambasádorom životného prostredia sa stal umelec Rudo Sikora, ktorý sa už za socializmu venoval vo svojej tvorbe aj ekológii. „Rímsky klub mi otvoril oči. Chvalabohu sa nie všetko, čo predpovedal, splnilo. Začal som si uvedomovať, že sa tu niečo deje a treba sa tomu venovať. Zaujímalo ma, načo sme tu, aký to má zmysel a čo všetko robíme so zemským povrchom a proti nemu,“ hovorí Sikora.

rudo-sikora
Výtvarník Rudolf Sikora. FOTO – KH

V jeho známych dielach môžete vidieť varovné odkazy na vplyv človeka na ekosystém. „Najväčšia hrozba pre našu civilizáciu je naša ľahostajnosť. Tá začína už vo vzťahu k nášmu bezprostrednému okoliu, obci, mestu, krajine. Keď sa tieto „ľahostajnosti“ spočítajú, vzniká ohrozenie celej planéty,“ tvrdí.

Rudolf Sikora from ARTMargins Online on Vimeo.

Kazisveti dostali anticenu

„Tento rok sme vymysleli aj anticenu s názvom Kazisvet,“ hovorí Huba. Nultý ročník mal tri kazisvetské kategórie: svetový, domáci a regionálny. Hlasovanie Slovenského ochranárskeho snemu v kategórii Kazisvet svetový vyhral americký prezident Donald Trump.

Domácim kazisvetom sa stal Robert Fico, hneď za ním J&T, Lesy Slovenskej republiky a po incidente s medvedicou Ingrid aj Štátna ochrana prírody.

V kategórii kazisvet domáci vyhral bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, za ním nasledovali Hornonitrianske bane a všetci tí a tie, ktorí zničili bratislavské nábrežie.

Profil autora:

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

Názory

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Ochrancovia hodnôt

O hodnotách sa dnes rozpráva veľa. Ako sa v dnešnom svete vytrácajú, ako chýbajú hodnotovo pozitívne ukotvené vzory, či ako ľahko a často vieme skĺznuť k zjednodušovaniu a popieraniu hodnôt pre „vyššie ciele“.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Toto nie je len o galérii, musí sa to skončiť

Jedna z prvých kníh, ktoré ma od detstva spájali s babičkou, boli Matějčekove Dejiny umenia. Trávili sme pri nich hodiny. Poznala som ich skoro naspamäť. Vtedy sa začala moja láska k výtvarnému umeniu. Po tom, čo som doštudovala žurnalistiku, prepadol ma smutný pocit, že už nebudem vôbec chodiť do školy. Rozhodla som sa preto skúsiť ešte jednu vysokú školu, ktorá ma bude ukrutne baviť.

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner