fbpx
Enviro

Vo finále šou Ruža pre nevestu sa vozili na slonovi. Väčšinou tomu predchádza krutý výcvik, píšu ochranári

V poslednej epizóde najnovšej série Ruže pre nevestu sa účastníci vozili na slonovi, umývali ho a dávali mu jedlo. Svetové organizácie už roky upozorňujú na to, aby sa turisti podobným „atrakciám” vyhýbali. V Markíze ukázali slona s reťazou okolo krku a okolo nohy, muža, ktorý drží na viacerých záberoch tyč s hrotom, a neskôr ide reťaz z brehu až do vody, keď slona umývajú. Zisťovali sme, kde sa nachádza zariadenie so slonmi, v ktorom nakrúcali epizódu šou.


Tento text ste mohli čítať aj v Denníku N.

Našli sme miesto, ktoré má mnohé podobnosti s tým v šou Markízy a aj slon vyzerá ten istý. Zariadenie má viaceré negatívne recenzie a na sociálnych sieťach desiatky fotiek s jazdou na tom istom slonovi. Našli sme fotografie, na ktorých pri slonovi menom Lilly používajú tyč s hrotom a okolo krku má reťaz. Ochranári hovoria, že ak vám nejaké zariadenie dovolí priblížiť sa k slonom dostatočne blízko, aby ste sa na nich mohli povoziť, kúpať sa s nimi alebo dotknúť sa ich, je to preto, že boli kruto vycvičené.

Vizuál Ruže pre nevestu a záber z jazdy na slonovi z relácie. Foto – IG Ruža pre nevestu/Markíza

Na Srí Lanku s Ružou pre nevestu

Na začiatku roka Markíza oznámila, že tretiu sériu slovenskej reality šou Ruža pre nevestu budú opäť nakrúcať na Srí Lanke, tentoraz však v novej vile s názvom Maliga Kanda. Pred pár dňami odvysielali už finálnu epizódu a na niektorých záberoch sa účastníci šou vozia na slonovi.

Na jednom zábere stoja okolo zvieraťa štyria ľudia, dvaja po boku a dvaja vzadu. Zviera má na krku reťaz, za ktorú ho drží muž majúci v druhej ruke tyč, ktorá pripomína takzvaný bullhook, teda tyč so špicatým hrotom a s hákom na konci.

Iné zábery z epizódy zase ukazujú dvojicu účastníkov, ako umývajú slona a dávajú mu jedlo, reťaz na brehu vedie až do vody.

Na záberoch zo Srí Lanky je zrejme slon cejlónsky, poddruh ohrozeného slona ázijského. Je na červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej organizácie na ochranu prírody (IUCN). Je ohrozený v dôsledku pytliactva, nelegálneho obchodu, straty a fragmentácie biotopov, ako aj konfliktu s ľuďmi.

Reality šou Ruža pre nevestu mala podľa článku z marca 2025 od mediálneho portálu Mediaklik.sk 250-tisíc divákov s podielom 16 až 20 percent v obchodnej cieľovej skupine. Finálnu epizódu, v ktorej sa účastníci vozia na slonovi, odvysielali 6. júna 2025. Na účet k reality šou na Instagrame pridali aj príspevok, v ktorom toto konanie kritizujú desiatky ľudí.

Instagramový post Markízy so slonom v šou Ruža pre nevestu. Muž pri slonovi má v ruke tyč, na žiadnom zo záberov Markízy nebolo vidno, že by ju nejako použil proti slonovi.

Televíziu Markíza sme požiadali o vyjadrenie k negatívnym komentárom ľudí pod príspevkom so záberom so slonom. Pýtali sme sa, ako postupovali pri výbere prevádzky so slonmi, na základe akých odporúčaní alebo skúseností ju vybrali a kde sa nachádzajú zariadenia so slonmi, ktoré navštívili účastníci v druhej a tretej sérii reality šou Ruža pre nevestu.

Položili sme im aj otázku, či televízia vzhľadom na negatívne reakcie do budúcna plánuje vyradiť aktivity pre účastníkov, ktorých súčasťou sú aj zvieratá.

PR manažérka TV Markíza poslala iba toto stanovisko televízie, na viaceré otázky neodpovedali: „V lokalite sme využili služby profesionálnej certifikovanej spoločnosti. Spätnú väzbu od divákov vnímame s plnou vážnosťou.“

Pátranie po slonoch v zajatí

V spomínanej epizóde slovenskej reality šou, uverejnenej na stránke markiza.sk, nie je uvedený názov zariadenia so slonmi ani miesto, kde sa nachádza. Na sociálnych sieťach a Tripadvisore sme však našli zariadenie, ktoré sa podľa fotografií a videí na účtoch podobá miestu, ktoré navštívili účastníci tretej série Ruže pre nevestu.

Približne osemnásť kilometrov a asi štyridsať minút autom od vily Maliga Kanda sme v aplikácii Google Earth Pro najprv našli dve zariadenia so slonmi Elephant ride (water for elephant) a Galapatha Elephant riding. Obe sa nachádzajú pri rieke Gin Ganga na Srí Lanke.

Záber na prírodu z finálnej epizódy reality šou, podobný miestu na mape cez Google Earth Pro.

Neskôr sme našli účet Elephant ride (water for elephant) na Instagrame, podľa viacerých príspevkov, napríklad aj záberu z tohto videa, ktorý ukazujeme v ďalšej koláži, sa škvrny na tele slonice podobajú na škvrny slona, ktorého umývali účastníci reality šou.

Slonica Lilly (meno z bio účtu na Instagrame) na zábere z videa Instagramu Elephant ride (water for elephant) naľavo, napravo screenshot záberu z epizódy Ruže pre nevestu.

Ich oficiálnu webovú stránku sme nenašli. Existujú však dve stránky na Facebooku, ktoré súvisia so zariadením. Na jednej z nich, s 2 500 sledovateľmi, sme našli najstarší príspevok, podľa ktorého by mala byť slonica Lily (meno sa líši, na Facebooku je s jedným l v mene) v zariadení od roku 2014. V statuse píšu o tom, že ide o desaťročnú osirotenú slonicu, ktorá má prístup k rozsiahlemu súkromnému pozemku, návštevníci majú príležitosť nakŕmiť a hladkať ju, ale majú aj možnosť vysadnúť jej na chrbát a odviezť sa.

Na tej istej stránke pridávali príspevky s ďalším slonom s menom Lex alebo Lexi, no posledný status o ňom sme našli z roku 2016, v ktorom písali, že je u nich. Neskôr v ďalšom statuse bez fotografie spomenuli, že majú dva slony, potom už o ňom nepíšu. Vo viacerých statusoch uvádzajú, že slony na nejaké obdobie v prevádzke nemajú.

V roku 2017 pridali status o tom, že neprevádzkujú zariadenie až do odvolania. Ako dôvod v komentári pod statusom uviedli, že je to mimo sezóny a veľmi drahé na to, aby slony poriadne kŕmili.

Na ďalšej stránke na Facebooku, so 188 sledovateľmi, sme našli prvý príspevok z decembra 2023, fotky alebo videá sú podobné tým, ktoré sú aj na ich aktuálnom instagramovom profile. Na stránke sme nenašli vysvetlenie, čo sa stalo s druhým slonom s menom Lex alebo Lexi alebo čo sa dialo so slonmi medzi rokmi 2017 až 2023.

Na instagramovom profile so 120 sledovateľmi majú v opise účtu meno Lilly a emoji slona, nevysvetľujú, či ide o toho istého slona ako na prvej stránke na Facebooku, kde o slonovi s menom Lily písali už v roku 2014, ale na fotografiách sa tieto slony podobajú. Instagramový profil mal prvý príspevok tiež z decembra 2023. Našli sme na ňom príspevok s fotografiami, na ktorých sú so slonom Lilly návštevníci. Muž na nej drží tyč s hrotom smerom k hlave slona, zatiaľ čo zviera dvíha nohu ponad drevený klát a má okolo nej reťaz, ktorá vedie až ku krku.

Podobností so zábermi z reality šou Ruža pre nevestu je viac.

Na ľavej strane koláže je fotografia z príspevku Elephant ride (water for elephant) na Instagrame, napravo screenshot záberu z epizódy Ruže pre nevestu.
Na ľavej strane koláže je fotografia muža z príspevku Elephant ride (water for elephant) na Instagrame, napravo screenshot záberu z epizódy Ruže pre nevestu.
Na ľavej strane koláže je fotografia muža na slonovi uverejnená v recenzii z roku 2016 k atrakcii s názvom Water For Elephants na Tripadvisor, napravo screenshot záberu z epizódy Ruže pre nevestu.

Zariadenia o sebe na sociálnych sieťach vyslovene netvrdia, že sú záchrannými stanicami, ani že chránia zvieratá. Na prvej stránke na Facebooku majú informácie o tom, že majú osiroteného slona na veľkom pozemku. Viaceré fotografie nasvedčujú tomu, že sa návštevníci fotia a kúpu so slonom v zariadení už roky. Ten istý slon má desiatky fotografií s turistami a okolo krku a nohy má na mnohých z nich reťaz. Nemajú oficiálnu webstránku a na Tripadvisore majú dvadsaťosem recenzií, pričom deväť z nich je s veľmi negatívnym hodnotením.

Na to, aby slon predvádzal kúsky alebo nechal ľudí voziť sa na ňom a kúpať sa s ním, ho podľa ochranárov najprv musia vycvičiť. Organizácia World Animal Protection upozorňuje, že ide o kruté zaobchádzanie zo zvieratami.

Na kúpanie a jazdenie ich trénujú, hák slonovi pripomína dominanciu človeka

Podľa informácií organizácie sú mláďatá často odobraté od matky, aby ich mohli začať trénovať a vytvoriť z nich submisívne zvieratá, na ktorých sa môže odviezť človek. Proces podľa nich môže zahŕňať fyzické obmedzovanie, spôsobovanie značnej bolesti alebo zadržiavanie jedla a vody.

„Hák, ktorý používa mahút (tréner slonov – pozn. red.), zvieraťu vždy pripomína ľudskú dominanciu a týranie, ktorým bude musieť prejsť, ak sa bude brániť,” píšu na stránke.

Kruté zaobchádzanie so zvieratami sa nemusí podľa organizácie skončiť výcvikom, ale pokračuje vo forme držania na reťazi, pričom slon nebude mať možnosť socializovať sa s inými jedincami.

Účastníci tretej série neboli prví, kto umýval slona v tejto reality šou. Traja účastníci druhej série navštívili v roku 2024 zrejme iné zariadenie so slonmi na Srí Lanke, na Tripadvisore sme našli aj jedno so slonom s názvom Wewurukannala Vihara, názov je na Google maps Wewurukannala Buduraja Maha Viharaya. Fotografie sa podobajú na zábery z epizódy druhej série šou. Jedna z účastníčok vtedy hovorila, že chytila samcovi slona pohlavný úd. Ľudia píšu v mnohých recenziách k zariadeniu v priebehu rokov o slonovi, ktorý je reťazou priviazaný na tom istom mieste. Najstaršia recenzia, v ktorej o ňom píšu, je z roku 2014.

V recenziách sa uvádza vstupné dvesto srílanských rupií alebo dvestopäťdesiat srílanských rupií, čo je v prepočte päťdesiat centov až jedno euro za vstup.

V recenziách k miestu Water for Elephants, ktoré je zjavne zariadením s názvom Elephant ride (water for elephant), spomenulo viacero ľudí cenu 2400 alebo 2500 srílanských rupií za dospelého a 1200 za dieťa za jazdu na slonovi, v prepočte je to približne sedem eur za dospelého a takmer štyri eurá za dieťa.

Súčasťou tejto recenzie z februára 2025 na miesto Wewurukannala Vihara je fotka slona, ktorý si chobotom drží reťaz omotanú okolo nohy. Zdroj: Tripadvisor.sk

Na slonovi sa vozili a umývali ho aj účastníci relácie Svadba na prvý pohľad v roku 2022. V jednom videu sme našli zábery, na ktorých sú mahúti zo zariadenia. Podľa loga na ich tričku sme našli zariadenie Millennium Elephant Foundation na Srí Lanke.

Screenshot záberu z videa na stránke TV Markíza naľavo, napravo fotky na mieste Millennium Elephant Foundation na stránke Tripadvisor.com. Na zelenom tričku môžete vidieť naľavo logo značky alkoholického zázvorového piva, s ktorou nadácia začala spolupracovať v roku 2017, napravo logo nadácie.

Na Tripadvisore majú väčšinu recenzií pozitívnych, zamestnanci na ne často odpovedajú, no značná časť recenzií je aj negatívna. Pri opise miesta nájdete aj označenie, že zariadenie nie je v súlade so zásadami stránky pre dobré životné podmienky zvierat. Majú aj oficiálnu stránku, na ktorej sa dočítate o ich histórii, dobrovoľníckych programoch, vzdelávaní o zvieratách, prechádzkach popri slonoch alebo možnosti adoptovať si slona. Aj napriek tomu, že na ich webovej stránke nenájdete fotku so slonom, ktorý má na chrbte ľudí, podľa desiatok recenzií ľuďom dovolia jazdiť na zvierati, ako to bolo aj v prípade epizódy Svadby na prvý pohľad. Pri niektorých negatívnych recenziách sme našli aj ich vyjadrenie.

Jeden z návštevníkov v roku 2020 pridal recenziu, v ktorej opisuje, že sa previezli na slonovi, a kritizuje umývanie slona v rieke s reťazou na krku aj na nohe. Tím nadácie mu na to odpovedal okrem iného aj toto: „jazdy na slonoch pomáhajú podporovať túto nadáciu už štyridsať rokov, ale podnikáme pozitívne kroky na úplné zrušenie tohto javu. Aktívne propagujeme a povzbudzujeme všetkých našich návštevníkov k zážitku z prechádzok popri slonoch,” vysvetľuje a uvádza, že návštevník si mohol vybrať aj prechádzku popri slonovi. Ďalej píše, že peniaze od návštevníkov sú zásadné, pretože idú na starostlivosť, lekárske ošetrenia, stravu, platy mahútov a ich pohotovostnú mobilnú veterinárnu jednotku. Aj napriek tomu, že tím nadácie píše o postupnom zrušení tejto praktiky, poslednú recenziu o tom, že návštevník odmietol jazdu, sme našli z roku 2024.

Ohrozené slony a ako odhaliť zariadenie, ktoré im ubližuje

V roku 2023 zomrelo na Srí Lanke podľa britskej BBC 176 ľudí pri stretoch so slonmi a, naopak, 470 slonov zomrelo v dôsledku choroby, nehody alebo bolo inak zabitých ľuďmi počas rovnakého obdobia. Slony tam zabíjajú aj preto, lebo farmárom žerú úrodu. Plodiny, ktoré ich lákajú, sú často pestované v blízkosti ľudských obydlí. Jedným z vysvetlení je, že po skončení občianskej vojny v roku 2009 vláda uvoľnila ľuďom viac pôdy, s čím súvisí jej ďalšie osídlenie a poľnohospodárstvo.

Podľa medzinárodnej organizácie Svetový fond na ochranu prírody (WWF) populácia slonov na Srí Lanke klesla od prelomu 19. storočia o takmer šesťdesiatpäť percent. Podľa článku BBC z roku 2024 ich bolo v chránených oblastiach 5 800, niektorí experti však tvrdia, že to môže byť oveľa menej.

Na stránke červeného zoznamu ohrozených druhov pri slonovi ázijskom nájdete aj podrobný opis biotopu a ekológie. Ak chránite slona, zrejme chránite aj veľa ďalších druhov žijúcich na „jeho” území, slon má totiž rozsiahle plošné nároky. O ochranu sa pokúšajú mnohé záchranné stanice, sú však aj zariadenia, ktoré to len predstierajú. Predtým ako sa rozhodnete navštíviť prevádzku, môžete skontrolovať hneď niekoľko vecí.

Ako pri ceste do exotiky zistiť, či v prípade slonov nejde o ich týranie? Vo všeobecnosti je základ overiť si, či má vôbec oficiálnu stránku a s kým spolupracuje. Taktiež si môžete pozrieť recenzie od návštevníkov alebo skontrolovať, či médiá v minulosti neodhalili ubližovanie zvieratám v zariadení, ktoré ste našli. Medzinárodná organizácia World Animal Protection vytvorila aj jednoduchý návod, ako zistiť, či ide o skutočnú pomoc zvieratám. Na stránke uvádzajú toto:

  • ak vám nejaké zariadenie dovolí priblížiť sa k slonom dostatočne blízko, aby ste sa na nich mohli povoziť, kúpať sa s nimi alebo dotknúť sa ich, je to preto, že boli kruto vycvičené;
  • ak sa slony nemôžu voľne pohybovať v areáli, nie je to miesto pre vás, divo žijúce slony prejdú za deň aj veľké vzdialenosti a bežne sa socializujú s ostatnými slonmi;
  • ak vidíte mláďatá, uistite sa, že ide o sirotinec, inak by ste ich v zariadení vidieť nemali;
  • pracovníci by nemali na slony použiť tyč s hrotom a hákom, takzvaný „bullhook”, pokiaľ nejde o skutočné ohrozenie života. Aj na miestach vhodných pre slony totiž uvidíte pracovníkov, ktorí kvôli bezpečnosti z diaľky sprevádzajú slony s touto tyčou.

O tom, ako môže vyzerať vykorisťovanie zvierat vo svete, ale aj na Slovensku, sme sa ešte v roku 2023 rozprávali s Gabrielou Kubíkovou, konzultantkou politiky „hospodárskych” zvierat v Bruseli, a s Kristínou Devínskou, koordinátorkou kampaní v organizácii Sloboda zvierat.

 

Profil autora:

Študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. V organizácii Humánny pokrok pôsobila ako aktivistka a istý čas ako manažérka sociálnych sietí a koordinátorka médií. Pre online portál Zero2Hero sa venovala rozhovorom s mladými ľuďmi a ich inšpiratívnym nápadom. Venuje sa primárne environmentálnym, vzdelávacím a spoločenským témam, v Denníku N pôsobí ako spoluatorka Zeleného newsfiltra a reportérka.

Názory

Andrea Uherková

Budeme sa niekedy vedieť otvorene rozprávať o našich pohreboch?

Zvoní mi telefón, číslo na displeji nepoznám. Vtedy ide zväčša o pozostalých so záujmom o prírodný cintorín, ktorý spravujem – zvolenskú Záhradu spomienok. Je ráno a ja sa v nej práve nachádzam. Sadám si na prázdnu lavičku a dvíham telefón.

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

Jednostranná tlač je prežitok

Ročníkové práce, bakalárky či diplomovky. Očakávania stredných aj vysokých škôl sú podobné a roky sa nemenia.

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

5 dôvodov, prečo pracujem v mimovládke

Už 25 rokov učím environmentálnu výchovu na univerzite. Od začiatku som hľadala cesty, ako byť prepojená s praxou. Nechuť byť „čítačkou odrážok a definícií“ a chuť vzdelávať sa, aby som učila študentov prínosne, ako aj zameranie môjho predmetu, ma viedli k rôznym kurzom a workshopom. Najviac mi sedeli kurzy mimovládnej organizácie Živica.

Lesanka Blažencová

Tancujúci kaktus a iné elektronické hračky sú elektroodpad

Zachytili ste pribúdajúce ponuky na kúpu rôznych „elektrohračiek“? Tancujúci kaktus, šálku, ktorá vám, po stlačení gombíka, sama zamieša kávu alebo iné detské hračky, ktoré niečo „robia samé“?

juraj-hips
Juraj Hipš

Ustupovať agresorovi nikdy nie je správna cesta

Vojnový zločinec Putin v rozpore s medzinárodným právom zaútočí na svojho suseda, unáša deti, bombarduje nemocnice a vyhráža sa jadrovými zbraňami. A prezident Zelenskyj bráni už tretí rok svoju krajinu pred týmto agresorom.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner