fbpx
Spoločnosť

Ako efektívne pomáhať Ukrajine? (webinár)

Mrazené halušky, svadobné šaty či potápačské okuliare. Ako ich využijú ľudia na úteku pred vojnou? Pozrite si webinár o tom, ako pomáhať efektívne.


Vojenský konflikt v susednej krajine vyvolal v mnohých túžbu pomôcť. Okamžite spustili zbierky materiálnej pomoci, ponuky na odvoz či ubytovanie. Skoro každé mesto zbiera oblečenie, vybavenie na spánok či hygienické potreby.

Dobrovoľníci ale hlásia, že časť vyzbieraných vecí sa ľuďom na úteku na nič nehodí a oberá ich tak o kapacity pomáhať tam, kde je to ozaj treba. Čo nás motivuje pomáhať? Neliečime si tým niekedy viac len vlastný pocit bezmocnosti? Ako pomáhať a robiť to správne? A aký dopad má pomoc neefektívna a nevyžiadaná?

Rozprávali sme sa s:
– Andreou Cocherovou z iniciatívy Kto pomôže Ukrajine?
– Dušanom Ondrušekom – facilitátorom z PDCS s bohatými skúsenosťami z konfliktov a pomoci v nich
– Zuzanou Gallayovou, odborníčkou na životné prostredie zo Živice

Profil autora:

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

Názory

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner