fbpx

Naša filozofia

Do roku 1697 boli ľudia presvedčení, že všetky labute sú biele. S iným variantom sa nepočítalo a kto tvrdil niečo iné, bol blázon. Potom sa však zistilo, že v Austrálii existujú čierne labute. Stará pravda prestala platiť, aj keď o nej ľudia boli presvedčení tisícky rokov. Následne sa roztrhlo vrece s ornitologickými prácami, kde sa existencia čiernej labute označovala ako očakávaná a vyplývajúca z moderných poznatkov.

Pojem čierna labuť sa tak stal synonymom pre fakt, že aj to, čo sa najprv javí ako nemožné alebo neexistujúce sa môže stať. Ako čierna labuť preto označujeme nepredvídané udalosti, ktoré však mali veľký vplyv. História je ich plná, či už sú to náhodne objavené vynálezy, vzniky vojen, či rozpady ríš. Všetky boli najprv prekvapením, no časom sa začali zdať ako logické a úplne predvídateľné.

Napriek tomu, že dejiny sú plné čiernych labutí, vždy nás tie ďalšie prekvapia. Žijeme v predstave, že si všetko vieme naplánovať, všetko vieme predvídať. Sme presvedčení o svojich vedomostiach, preceňujeme to málo, čo vieme a zabúdame skúmať to, čo nepoznáme. Zaoberáme sa vecami obvyklými, známymi a neznámemu a neobvyklému sa vyhýbame.

Na webe Čierna labuť sa preto snažíme prinášať inšpiratívne príbehy a venovať sa aj menej známym témam. To všetko prostredníctvom reportáží, rozhovorov či komentárov od širokej škály odborníkov a profesionálov z oblastí životného prostredia, vzdelávania, spoločnosti a sebarozvoja. V roku 2021 sme získali nomináciu na Novinársku cenu za našu investigatívnu prácu. Spolupracujeme s Denníkom N a Rádiom_FM, kde nás môžete počuť každý pondelok v enviro rubrike čiernalabuť_fm.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner