Asi premýšľate, čo je to za hlúposť, nikto normálny si predsa dovolenku nespája s utrpením, práve naopak. Väčšina z nás sa už letného dobrodružstva alebo relaxu nevie dočkať. Možno si ale popri plánovaní toho, čo na dovolenke chceme prežiť, môžeme naplánovať aj to, čomu by sme sa radšej mali vyhnúť, aby sme svojím dovolenkovaním zbytočne nespôsobili utrpenie iným bytostiam.
Pre niektorých dovolenkárov je priam povinnosťou priniesť si z dovolenky suvenír v podobe sošky či náhrdelníka. Vždy by sme sa ale mali vopred informovať, z čoho je suvenír vyrobený a zvážiť dôsledky nášho nákupu. A akým suvenírom sa radšej vyhýbať?
1. Miznúce koralové útesy
Zodpovední dovolenkári by mali úplne oželieť nákup ozdôb vyrobených z koralov. Koralové útesy sú jedným z najzložitejších a najrozmanitejších ekosystémov na Zemi a sú domovom obrovského množstva jedinečných morských živočíchov. 1 km štvorcový koralového útesu dokáže poskytnúť až 15 ton rýb a morských živočíchov ročne, preto sú koralové útesy významným zdrojom obživy pre cca 450 miliónov ľudí žijúcich v ich blízkosti. Za vymieraním koralových útesov stojí okrem znečistenia a nadmerného a necitlivého rybolovu aj klimatická zmena a bezohľadný turizmus. Až 58% koralových útesov je ohrozených ľudskou činnosťou…
Ako jednotlivci môžeme prakticky prispieť k ochrane koralových útesov nielen odmietaním koralových suvenírov, ale aj maximálnou ohľaduplnosťou pri šnorchlovaní a potápaní sa v oblasti ich výskytu. Vyhýbajme sa aj dovolenkovým rezortom stojacim priamo na útesoch. Znečisťujú ich svojím odpadom a poškodzujú výletnými plavbami. Pri výbere opaľovacieho krému pri pobyte v koralových oblastiach uprednostnime radšej prírodnú certifikovanú kozmetiku.
2. Krvavá slonovina
Kvôli svojej cennej slonovej kosti zahynulo len za posledné desaťročie viac ako 140 000 afrických slonov. Narastajúci dopyt po predmetoch zo slonoviny najmä v Ázii je jedným z hlavných dôvodov prudkého nárastu tohto nezákonného obchodu. Vyhýbajme sa preto nákupu akýchkoľvek suvenírov zo slonoviny. Realitu utrpenia slonov kvôli nelegálnemu obchodu približuje aj nasledovné video:
3. Foto so šelmami
Dovolenková fotka s tigrím či levím mláďatkom na Facebooku asi zabezpečí kopu lajkov, ale stojí to naozaj zato?
V niektorých afrických a ázijských krajinách sú populárne farmy, ktoré sa tvária ako chovateľské či záchranné stanice, kde je možné odfotiť sa s levom či tigrom a dokonca ich aj pohladkať. Okrem toho, že zvieratá sú tu často nadopované sedatívami, aby fotenie s nimi pre turistov bolo bezpečné, ich budúcnosť je väčšinou veľmi neveselá. Máloktorý turista vie, že keď mláďatá, s ktorými sa práve mazná, dosiahnu vhodný vek, mnohé z nich sú predané a skončia ako obete dobrodružnej poľovačky bohatých zahraničných turistov. Alebo sú usmrtené a časti ich tiel sú výhodne predané priekupníkom so zvieratami.
Minulý rok v lete médiami otriasla realita v turisticky známom thajskom Tigrom chráme, kde vláda odhalila škandalózne týranie zvierat a popritom objavila v mrazničke 40 tiel mŕtvych tigrích mláďat určených na nezákonný obchod.
4. Jazda na slonoch
Vozenie sa na slonoch na prvý pohľad môže vyzerať ako zábava, ale treba si uvedomiť, čo sa za týmto druhom zábavy skrýva. Aby slony boli schopné celé dni voziť turistov, potrebujú tréning poslušnosti. Ten začína už v mladom veku, keď sú slonie mláďatá, plačúce a vystrašené, odobrané svojim matkám a dlhé hodiny denne trávia uviazané v reťaziach, bez kontaktu s ostatnými slonmi, vystavené krutým tréningovým metódam využívajúcim háky, či nedostatok jedla a spánku.
Jedna z tréningových metód v Thajsku známa ako phaajaan je obzvlášť krutá a jej cieľom je nútenie zvierat k poslušnosti. Na zvieratách často zanecháva viditeľné jazvy – nielen na tele, ale aj na duši.
Presvedčte sa sami, či na to máte žalúdok:
https://www.youtube.com/watch?v=L0xSuUXRHnE
5. „Gurmánske“ pochúťky
Súčasťou cestovania je aj ochutnávanie miestnych špecialít, aj keď niektoré z nich môžu ukrývať temné tajomstvá. Predtým, ako si na dovolenke objednáte polievku zo žraločích plutiev, vedzte, že každoročne sa kvôli tejto „delikatese“ cenenej najmä v ázijských krajinách, zabije až 70 miliónov žralokov. Počet týchto predátorov, ktoré v morskom ekosystéme zohrávajú dôležitú úlohu pri redukovaní chorých a slabých jedincov, pritom neustále klesá a niektoré druhy žralokov sú už na pokraji vyhynutia.
Ak vás stále neprešla chuť na polievku zo žraloka, pozrite si video, na ktorom je vidieť krutý spôsob lovu žralokov. Plutvy sú im odrezané a stále žijúce jedince sú vhodené ako odpad späť do mora, kde ich čaká pomalá smrť…
6. Mini Zoo a opičky
Aj na Slovensku máme niekoľko „atrakcií“, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť nevinne. Podľa Ing. Jozefa Chmela zo Slobody zvierat sa rozrastá hlavne počet tzv. Mini Zoo, kde často mini znamená naozaj mini, čo sa týka životného priestoru zvierat. Jedným z príkladov je ZOOKONTAKT, kde vraj uvidíte život zvierat úplne zblízka a môžete ich aj pohladkať. Exotické zvieratá v takýchto prevádzkach však žijú v stiesnených podmienkach, neustále stresované stovkami návštevníkov, ktorí môžu zvieratá chytať, hladiť a necitlivo sa s nimi hrať. Deti sa asi bavia, ale pre zvieratá to predstavuje veľký stres.
Veľkou, často púťovou atrakciou, je aj fotenie sa s opičkou, ktoré doslova evokuje akúsi stredovekú zábavu. Opička je uviazaná na krátkom vodítku, nútená ku kontaktu s desiatkami „zákazníkov“. „Myslíme si, že deti si zaslúžia zmysluplnejšiu zábava, ako tieto dovolenkové krutosti“ dodáva Chmel.
Možno ste po prečítaní tohto článku znechutení alebo naštvaní a možno máte pocit, že vás sa to netýka. V každom prípade, každý z nás má možnosť výberu. Myslime počas letných dovoleniek nielen na svoje osobné blaho, ale aj blaho ostatných bytostí a určite o nič neprídeme, práve naopak… Krásne leto!
Zdroje:
http://wwf.panda.org/about_our_earth/blue_planet/coasts/coral_reefs/coral_facts/
http://www.mnn.com/lifestyle/eco-tourism/stories/souvenirs-and-travel-activities-hurt-animals
http://www.mnn.com/lifestyle/eco-tourism/stories/souvenirs-and-travel-activities-hurt-animals