Mám radšej hodiť do zmesáku alebo je to naozaj plast? Takéto otázky si kladú mnohí, ktorí sa snažia o poctivé triedenie odpadu. Obaly sú dnes často zložené z viacerých materiálov alebo špeciálne upravené a je tak ťažké posúdiť, do ktorého kontajnera by sme ich mali vyhodiť. Potravinový reťazec COOP Jednota sa to v spolupráci s NATUR-PACKom rozhodol zmeniť a na vlastných obaloch použiť symbol, ktorý sa nedá pomýliť.
760 výrobkov predávaných v jednej z 2100 predajní slovenského reťazca COOP Jednota dostane na etiketu nový symbol. Farebný kontajner s nápisom plast, sklo, papier, bio, zmes, kovy či nápojové kartóny spotrebiteľom pomôže obal od výrobku správne vytriediť.
Spoločnosť toto opatrenie predstavila ako prvý krok na svojej ceste k cirkulárnej ekonomike. „Projektom Jednotne-ekologicky chceme spotrebiteľov vzdelávať a na pravidelnej báze im poskytovať aktuálne informácie k environmentálnym témam. Uvedomujeme si, že problematika obehového hospodárstva je ďaleko rozsiahlejšia, a správne triedenie odpadu je len jej časť. Uzatváranie materiálových tokov, tzv. closed loop je reálne možné v prípade poznania celého hodnotového reťazca od výrobcu po koncového spracovateľa odpadu. Naše angažovanie sa v téme budeme postupne rozvíjať,“ hovorí generálny riaditeľ COOP Jednoty Ján Bilinský.
Najviac otázok je pri kompozitoch
Veľkú časť obalov v Jednote tvoria plasty, ale je tam aj sklo, papier či železo. To, že obal bude vytriedený správne, garantuje v projekte odborný garant NATUR-PACK, čo je organizácia zodpovednosti výrobcov. Jeho odborní pracovníci analyzovali jednotlivé obaly a určovali, do ktorého kontajneru by mali patriť.
„Triedenie použitých obalov je veľmi dôležité, odpadu dávame druhú šancu, šetríme prírodné zdroje, a zároveň – a to si možno ani často neuvedomujeme – šetríme vlastné peniaze,“ vysvetľuje Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK.
„Triedením odpadu šetríme energiu, znižujeme množstvo odpadu na skládkach, chránime životné prostredie a prispievame k ochrane klímy. Zodpovedný prístup výrobcov k tejto problematike je mimoriadne dôležitý. Teší ma, že práve najväčší domáci reťazec si túto tému prisvojil a podniká v nej konkrétne kroky,“ dodáva.
Symbolmi kontajneríkov je dnes už označená viac ako tretina produktov Jednoty a postupne pribúdajú. Farebné kontajneríky doplnia dnes na niektorých obaloch používané trojuholníkové symboly s označením materiálu. Tie sú dnes používané len na dobrovoľnej báze a pre ľudí sú často zmätočné.
“Často sa nás pýtajú, čo majú robiť s obalom, na ktorom je napríklad C/PAP. Najčastejšie tak robia pri kompozitoch, kde je v obale viac zložiek. Preto sme pochopili, že označenie, ktoré je len dobrovoľné a ešte aj ťažko zrozumiteľné, nebude ľudí motivovať a navigovať, aby správne triedili,” hovorí za Natur-Pack Sebíň.
Systém nie je jednotný
Sedieť na 100 % nemusia ani farebné označenia z Jednoty, pretože systém zberu nie je na Slovensku jednotný. Kým v niektorých mestách sa napríklad kovy dávajú do žltej nádoby na plasty, inde sa triedia oddelene. Ak si nie ste istí, je potrebné si informácie ešte overiť buď na nálepkách na zberných nádobách alebo na webovej stránke vašej obce.
Označovanie obalov Jednota doplnila aj webovou stránkou jednotne-ekologicky.sk s inštruktážnymi videami s maskotmi reťazca Bačom a Honelníkom aj vedomostnou hrou.
Projektom Jednotne-ekologicky aktivity COOP Jednoty zamerané na ochranu životného prostredia nekončia. Ako výrobca predávajúci výrobky privátnej značky, ale zároveň ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku, bude COOP Jednota aj naďalej podporovať cirkulárnu ekonomiku.
“Je to nielen jedna z kľúčových politických tém v rámci Európskej únie, ale v prvom rade nevyhnutná cesta, ako chrániť našu vlastnú planétu. Princíp obehového hospodárstva si vyžaduje spoluprácu všetkých zainteresovaných strán, preto sa obraciam aj na spotrebiteľov a chcem ich požiadať o zodpovednosť pri zaobchádzaní s použitými obalmi. Každý jeden zhodnotený obal sa počíta, avšak nezabúdajme, že najlepší odpad je taký, ktorý vôbec nevznikne,“ uzatvára Ján Bilinský.