fbpx
Spoločnosť
red

VIDEO: ČeskosLOVEnsko – sme skutočne bratia? (diskusia)

Československá republika vznikla pred 100 rokmi. Odvtedy sa cesty Slovákov a Čechov niekoľkokrát spojili a rozdelili. Kde je dnes demokracia v Česku a kde na Slovensku? Čo by sa stalo, ak by sme sa pred 25 rokmi nerozdelili? A čo nás s Českom stále spája? Sme skutočne bratské národy, alebo za to môže iba história? Pozrite si záznam z diskusie s Martinom Janom Stránským, Martinom M. Šimečkom a Braňom Dobšinským.

Na otázky odpovedali dve osobnosti, ktorých osud a životnú dráhu významne poznačilo spájanie a rozdeľovanie Československa:

– profesor MARTIN JAN STRÁNSKÝ, pôvodom Čech, ktorý sa narodil a vyrástol v USA, kam jeho rodina odišla do exilu po komunistickom prevrate v roku 1948, pretože jeho otec aj starý otec boli poslanci;

– novinár a disident MARTIN M. ŠIMEČKA, pôvodom aj voľbou Čechoslovák, disident a dôležitý predstaviteľ Nežnej revolúcie, ktorý neskôr viedol mienkotvorné médiá na Slovensku aj v Česku.

Moderoval BRANISLAV DOBŠINSKÝ.

Diskusia sa konala vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis. Ďakujeme za príjemné priestory Novej Synagóge Žilina.


telekom

pontis

Profil autora:

Názory

Andrea Uherková

Staré odrody jabloní nie sú len slovenské a žiadne iné

Na stole mám celú jeseň misu s ovocím. Dnes si z nej vyberám nenápadné žlté jablko. Po zahryznutí je chrumkavé a šťavnaté, s jemnou chuťou. Je to môj favorit medzi starými odrodami – Batul. Pôvod tejto odrody siaha do Rumunska v 18. storočí.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Esemeska z Česka

„Myslím na teba, posledné týždne, žiaľ, v súvislosti s ohrozením slobody slova, kultúry, vzdelanosti a rastúcim populizmom.“ Zatvorila som esemesku, lebo som naozaj nevedela, čo odpovedať. Nie, že by v Česku, kde kamarát býva, bolo všetko ukážkové. Jeho správa ma zarazila. Iba som mu zaželala k narodeninám a čakala tak maximálne „ďakujem“. Tak takto rozmýšľa o ľuďoch na Slovensku?

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner