Nacionalizmus vypoklonkoval demokratickú politiku Václava Havla hneď v úvodných rokoch slobody, ale Havel dokázal trajektóriu moderného Slovenska ovplyvniť aj tak. Ukázal nám, ako môže vyzerať otvorená a slobodná spoločnosť.
Osemdesiat rokov príbehu jedného človeka je pre mnohých krátke obdobie na uskutočnenie zmeny v spoločnosti, u niektorých je až neuveriteľné, čo stihli počas aktívneho života.
Václav Havel, jeden z posledných veľkých Čechoslovákov, ktorý zmenil nás, náš svet, naše nazeranie na okolie a vnímanie slobody a zodpovednosti, by mal dnes 80 rokov.
Slováci ho v prebúdzajúcej sa novej demokracii deväťdesiatych rokov násilne „vypoklonkovali“ priamo na námestí v Bratislave. Cudzie nechceme, svoje si nedáme sa prejavovalo pľuvancami a hádzaním rôznych predmetov. Chceli sme niečo iné, niečo typicky slovenské, menšie a lepšie pochopiteľné. Chceli sme niekoho viac „mačo“, rýdzo slovenského, a tak sme si namiesto svetového politika vybrali právnika zo Skloobalu Nemšová.
Havel, menší račkujúci pánko, ktorý sa stal lídrom československého podhubia zmeny, urobil pre náš národ viac ako väčšina ponovembrových rýdzo slovenských politikov. Symbol demokratickej politiky v neslobodnej spoločnosti. Na Slovensku bola totalita zažratá do myslí ľudí ešte silnejšie a jej následky pociťujeme dodnes.
Totalita je sestra nacionalizmu, ktorého Slováci radi prebúdzajú zo zimného spánku pri akýchkoľvek spoločenských zmenách. Nacionalizmus vypoklonkoval demokratickú politiku Václava Havla hneď v úvodných rokoch slobody, ale Havel dokázal trajektóriu moderného Slovenska ovplyvniť aj tak. Ukázal nám, ako môže vyzerať otvorená a slobodná spoločnosť.