fbpx
Enviro

Viete správne triediť potravinové zvyšky? Otestujte sa v kvíze

Triedenie bioodpadu je dôležitým krokom k ochrane životného prostredia. Podľa občianskeho združenia Free Food sa na Slovensku ročne vyprodukuje 0,6 milióna ton potravinového odpadu. Správne spracovanie organických zvyškov môže znížiť množstvo odpadu na skládkach, obmedziť tvorbu skleníkových plynov a prispieť k výrobe kompostu – výžive pre pôdu. Otestujte si svoje znalosti v našom kvíze a zistite, či triedite bioodpad správne.


Viete správne triediť potravinové zvyšky? Otestujte sa v kvíze

1 / 10

Ktoré z nasledujúcich druhov odpadu patria do hnedého kontajnera na kuchynský bioodpad?

2 / 10

V čom sa môže vyhodiť kuchynský odpad do hnedého kontajnera?

3 / 10

Ktoré z nasledujúcich druhov odpadu patria do hnedého kontajnera na kuchynský bioodpad?

4 / 10

Môže sa do hnedého kontajnera vyhodiť čajové vrecúško?

5 / 10

Patria šupky z citrusových plodov do kuchynského bioodpadu?

6 / 10

Prečo je dôležité správne triediť kuchynský bioodpad?

7 / 10

Ktoré z nasledujúcich druhov odpadu patria do hnedého kontajnera na kuchynský bioodpad?

8 / 10

Môžu sa do hnedého kontajnera vyhadzovať papierové vreckovky a servítky?

9 / 10

Ktorý z nasledujúcich druhov odpadu nepatrí do hnedého kontajnera na kuchynský bioodpad?

10 / 10

Môžu sa do hnedého kontajnera vyhodiť pokazené zvyšky jedla?

Vaše skóre je

Priemerné skóre je 84%

0%

 


Kvíz vznikol v rámci série Zachráň zvyšky, ktorú podporila Nadácia Tesco v rámci projektu Záchranári jedla.

Profil autora:

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Bola aktivistkou za práva zvierat v organizácii Humánny Pokrok a tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Spravuje sociálne siete mimovládnej organizácii Živica. Pochádza z malého mesta, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam. Knihomoľka, ktorá má záľubu v cestnej cyklistike.

Názory

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

5 dôvodov, prečo pracujem v mimovládke

Už 25 rokov učím environmentálnu výchovu na univerzite. Od začiatku som hľadala cesty, ako byť prepojená s praxou. Nechuť byť „čítačkou odrážok a definícií“ a chuť vzdelávať sa, aby som učila študentov prínosne, ako aj zameranie môjho predmetu, ma viedli k rôznym kurzom a workshopom. Najviac mi sedeli kurzy mimovládnej organizácie Živica.

Lesanka Blažencová

Tancujúci kaktus a iné elektronické hračky sú elektroodpad

Zachytili ste pribúdajúce ponuky na kúpu rôznych „elektrohračiek“? Tancujúci kaktus, šálku, ktorá vám, po stlačení gombíka, sama zamieša kávu alebo iné detské hračky, ktoré niečo „robia samé“?

juraj-hips
Juraj Hipš

Ustupovať agresorovi nikdy nie je správna cesta

Vojnový zločinec Putin v rozpore s medzinárodným právom zaútočí na svojho suseda, unáša deti, bombarduje nemocnice a vyhráža sa jadrovými zbraňami. A prezident Zelenskyj bráni už tretí rok svoju krajinu pred týmto agresorom.

juraj-hips
Juraj Hipš

Rebríčky najlepších škôl ničomu nepomáhajú

Keď koncom januára zverejnili hitparádu škôl, stál som pri chlapčekovi v roztrhanej bunde. Jeho rodičia si rebríček INEKO nikdy neotvoria. Riešia to, ako nakŕmiť svoje deti. Rodičov zaujímalo, či sú na škole domáce úlohy. Lebo doma nemajú elektrinu a dcérka by si ich v zime nemohla robiť, keďže sa skoro stmieva.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Asi sa stávame krajinou bez kultúry

Predstavte si, že ako manažér dostanete na riadenie firmu. Celkom veľkú, so stovkami zamestnancov a množstvom pobočiek. Aj by sa patrilo obehnúť ju celú, aby ste sa zoznámili s tým, čo všetko kto robí, ale, no, nedá sa všetko. Tak pozriete len niečo. Keďže ani všetkému dokonale nerozumiete a nechcete byť za sprostáčika, pre istotu sa veľmi s ľuďmi nerozprávate a neriskujete, že by ste nerozumeli, čo vám hovoria.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner